Wydarzenia w bibliotece w roku szkolnym 2022/2023

 

NASI NAJLEPSI CZYTELNICY

W roku szkolnym 2022/2023 najlepszymi czytelnikami biblioteki zostali:

  • Gabriel Sawicki kl. 4a,
  • Karolina Duchnowska kl. 3a,
  • Alicja Łuniewska kl. 3a,
  • Michał Perka kl. 2c,
  • Patrycja Ozygała kl. 1b.

Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

Spotkanie autorskie z panem Pawłem Beręsewiczem

Nasza biblioteka w ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną zorganizowała wyjście na spotkanie autorskie z panem Pawłem Beręsewiczem – autorem książek dla dzieci i młodzieży. Pisarz bardzo szybko nawiązał kontakt z uczniami. Na początku wspomniał, że zanim zaczął pisać książki dla dzieci był „najgroźniejszym” nauczycielem języka angielskiego w jednym z warszawskich liceów. Następnie zaprosił dzieci do „poważnej rozmowy o książkach przy herbatce”. Chętne i odważne osoby wybierały tematykę, a autor opowiadając o swoich książkach zachęcał do ich przeczytania.
Na zakończenie pan Paweł Beręsewicz odpowiadał na pytania uczestników spotkania, rozdawał autografy i wpisywał dedykacje do książek.
 

Kostaryka – „W krainie ary i tukana”
Spotkanie z podróżnikiem Markiem Łasiszem

10 maja w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się spotkanie z Markiem Łasiszem – archeologiem, kulturoznawcą, autorem książek podróżniczych i fantasy. Wzięła w nim udział klasa VIIId.
Podczas spotkania pan Marek odkrywał przed nami zjawiskową przyrodę Kostaryki. Przenieśliśmy się do unikalnego lasu mglistego i wybrzeża Morza Karaibskiego, poznając  florę i faunę tych terenów. Pan Łasisz opowiadał o kulturze i tradycji tego kraju, podkreślał jak ważna jest przyroda w życiu człowieka i jak bardzo trzeba o nią dbać.
 

Konkurs „Tadeusz Kościuszko – nasz patron”

Z okazji Święta Szkoły biblioteka zorganizowała konkurs wiedzy o patronie – Tadeuszu Kościuszce, który odbył się 8 maja. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny z klas piątych, szóstych i siódmej. Uczniowie szukając informacji o patronie korzystali ze zbiorów naszej biblioteki.  Konkurs składał się z 3 rund, w czasie których uczestnicy mogli wykazać się wiedzą na temat życia i działalności Tadeusza Kościuszki. Ich zmagania oceniała komisja w składzie: pani wicedyrektor Marzenna Skup, pani Małgorzata Popek, pan Damian Wierzbicki i przewodniczący samorządu uczniowskiego Janek Suchodolski.
Najwięcej punktów zdobyła drużyna z klasy VIb,  zajmując tym samym I miejsce.
 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała gazetkę ”O książce kilka razy naj…”, na której znalazły się ciekawe informacje na temat książek. Można też było obejrzeć wystawę najstarszych woluminów znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia wspaniale wydanych książek, które pochodzą  z XIX  i  pierwszej połowy XX wieku. Prawdziwe perełki to: „O Kościuszce i bitwie Racławickiej” z 1890 r., „Poezyje” Teofila Lenartowicza z 1899 r. „Flet zaczarowany” Stefana Gębarskiego z 1910 r., „Satyry” Józefa Krasickiego z 1911 r. oraz „Nasz las i jego mieszkańcy” Bohdana Dyakowskiego z 1919 r. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów.

Pasowanie na czytelnika


W styczniu odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. W ten sposób zostali oni przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Na początku uroczystości odbyła się krótka część artystyczna, w czasie której dziewczynki z klasy 6a zapoznały swoich młodszych kolegów z książkami znajdującymi  się w bibliotece oraz poinformowały, jak należy o nie dbać. Następnie uczniowie złożyli przyrzeczenie i zostali przez panie bibliotekarki pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Na zakończenie uroczystości  dzieci otrzymały Wyprawkę Czytelnika ufundowaną przez Instytut Książki oraz pamiątkowe zakładki.    

 „Mistrz Czytania”

W bibliotece szkolnej odbył się pierwszy etap konkursu „Mistrz Czytania”. Uczniowie mieli za zadanie pięknie przeczytać wybrane fragmenty tekstów literackich. Konkurs przeznaczony był dla uczniów z klas IV – VIII. 
Pierwsze miejsce zajęła Martyna Soćko z klasy 4d, drugie miejsce Julia Reczko z klasy 6a, a trzecie Hanna Kowalczyk z klasy 4d.
 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Święto obchodzone jest 5 listopada. Jego celem jest nie tylko przypomnienie kultowych bohaterów literackich, ale również zwrócenie uwagi na wychowawczą i edukacyjna rolę dobrych bajek. Wartościowe książki kształtują u dzieci odpowiednie postawy moralne, uczą odróżniania dobra od zła, rozwijają wyobraźnię a ich bohaterowie stanowią wzór do naśladowania.
Nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta. Dzieci z klasy I- III przebrane za bajkowe postaci bawiły się przy dźwiękach muzyki i robiły pamiątkowe zdjęcia. Panie bibliotekarki również zabrały najmłodszych uczniów do krainy baśni, czytając im bajki, organizując quizy, gry i zabawy edukacyjne.
 

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.

Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.. W tym roku tematem przewodnim było  „Czytanie dla pokoju".
W ramach odchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece została przeprowadzona akcja „Czytam bo lubię” . Uczniowie mogli skorzystać z porad  czytelniczych pań bibliotekarek i wypożyczyć odpowiednią dla siebie książkę, z którą zrobili sobie zdjęcie w książkowej fotobudce.

Dzień Głośnego Czytania


29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tegoroczne przedsięwzięcie, zorganizowane przez bibliotekę, włączyli się nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Czytaliśmy dzieciom i z dziećmi podczas zajęć lekcyjnych, świetlicowych oraz bibliotecznych. W związku z tym, że rok 2022 jest Rokiem Polskiego Romantyzmu i Marii Konopnickiej, czytaliśmy fragmenty  takich książek jak: „Pan Tadeusz”, „Ballady i romanse”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Na jagody”. Chętni uczniowie wykonali ilustracje do tych utworów. 

70 rocznica urodzin Hugh Loftinga

26 września mięła 70 rocznica urodzin Hugh J. Loftinga – amerykańskiego pisarza i ilustratora, autora znanego na całym świecie cyklu powieściowego o Doktorze Dolittle, sympatycznym lekarzu, przyjacielu ludzi oraz zwierząt.
Z tej okazji w bibliotece przygotowana została gazetka i wystawa książek tego autora. 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki
    ul. Sekulska 10
    08-110 Siedlce,
  • +48 25 794 34 31;
    +48 25 794 34 30;

Galeria zdjęć