Błękitna w gościnnej Aleksandrii

16 maja 2017 r. 106 Podlaska Drużyna Harcerzy Starszych Błękitna Szóstka z Publicznego Gimnazjum nr 3 wzięła udział w grze miejskiej „Zielone Siedlce – Park Aleksandria” zorganizowanej z okazji IV Siedleckich Dni Drzewa 2017 przez Polski Klub Ekologiczny Koła „PODLASIE” w Siedlcach.
Do gry została wykorzystana mapa z punktami kontrolnymi trasy TRInO 32/M/16 „Siedlce – kolory jesieni”. Głównym celem było poznanie przyrody naszego siedleckiego parku zwanego Aleksandrią, bez cech współzawodnictwa.
Za udział otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa i drobne upominki. Zachęcamy inne drużyny do takiej formy poznawania naszej Małej Ojczyzny.

„Zawsze..., Kiedy..., Gdy..., Ilekroć..., jest Boże Narodzenie”

W ostatni weekend odbył się kolejny Bożonarodzeniowy Zlot Drużyn Hufca ZHP "Podlasie" im. H. Sienkiewicza w Siedlcach. Odbył się on w Zespole Oświatowym w Skórcu. Była to impreza nie tylko wyjątkowa swoim charakterem oraz atmosferą, ale przede wszystkim rekordową liczbą uczestników. Dzięki udostępnieniu dwóch szkół w zlocie mogło uczestniczyć ponad 400 zuchów, harcerzy oraz instruktorów.

W programie oprócz tańców integracyjnych, śpiewania kolęd, wykonywania ozdób, było także przygotowywanie wigilijnych potraw. Na świątecznych stołach znalazły się lepione przez młodzież pierogi, racuchy, kapusta wigilijna, ryba po grecku, ryba smażona, sałatka wigilijna, śledzie w oleju, śledzie po kaszubsku i sułtańsku.

Przed zlotem każda drużyna miała także do wykonania zadania:

• przygotować paczkę dla potrzebującej rodziny
  • wykonać przestrzenną choinkę o wymiarach od 1 do 1,5 metra
  • przygotować kartę świąteczną.

Błękitna Szóstka wywiązała się ze wszystkich zadań. Był to niezwykły dla nas czas spędzony w wyjątkowej harcerskiej rodzinie.

Filmy z wieczerzy wigilijnej przygotowane przez druha Mariana Przeździaka:

II MIEJSCE Błękitnej Szóstki w XIV Nadliwczańskim Rajdzie Pieszym – MOKOBODY 2016

W dniach 21-23 października 2016 r. mieliśmy okazję wziąć udział w 14 Nadliwczańskim Rajdzie Pieszym Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach. Tradycyjnie odbył się on w Mokobodach, a jego trasa biegła przez okoliczne tereny w urokliwej Dolinie Liwca.
Jak zwykle na zlocie pojawiliśmy się koło godziny 18. Po apelu powitalnym i kolacji przystąpiliśmy do przygotowań do turnieju „Polskę znamy i kochamy”, który mieliśmy przeprowadzić wieczorem. Przygotowany przez naszą drużynę konkurs składał się z ośmiu rund:

• Najpiękniejsze , bo polskie – odgadywanie miejsc, zabytków i pomników na podstawie prezentacji.
  • Wiedza o Polsce
  • Jaka to piosenka – odgadywanie a następnie śpiewanie różnorodnych polskich piosenek
  • Przysłowia – mądrością narodu – odgadywanie polskich przysłów na podstawie prezentacji
  • Sport
  • Polszczyzna – tworzenie ciągów wyrazów
  • Sławni Polacy – rozpoznawanie postaci ze slajdów
  • Vabank- koło fortuny

Wszyscy uczestnicy zlotu świetnie się bawili. Najlepsze okazały się drużyny: Chrabąszcze ze Zbuczyna, zuchy Wesoła 10, Żywioły i Grom z Siedlec. Turniej trwał około 2 godzin, wymagał od nas ogromnego skupienia. Po wszystkim, padliśmy zmęczeni na materace, aby przed jutrzejszą wędrówką złapać kilka godzin snu.
Następnego dnia zostaliśmy obudzeni o 7.30. Po szybkim śniadaniu i zapoznaniu uczestników z regułami rajdu, czekaliśmy na swoją kolej wyjścia, przeglądając mapę i planując trasę. O godzinie 10.15, okutani w płaszcze przeciwdeszczowe, niektórzy z workami foliowymi w butach, wyruszyliśmy na trasę rajdu.
Niestety, w tym roku nie mieliśmy szczęścia do pogody: od piątku rano nieprzerwanie mżyło i padało, co spowodowało, że szliśmy przez bagna i błotniste drogi, na których więcej było kałuż niż suchych miejsc. Sami również byliśmy cali przemoczeni od pasa w górę, a od pasa w dół zabłoceni. Do przejścia mieliśmy 24 kilometry, z 6 punktami na trasie. Udało nam się pokonać całą trasę w niecałe 6 godzin.
Ledwo żywi, ale dumni z ukończenia rajdu, wróciliśmy do szkoły. Czekał tam na nas ciepły, pyszny obiad. Potem mogliśmy wypocząć aby o godz. 18 wziąć udział w tradycyjnej rajdowej mszy.
Po mszy odbył się apel podsumowujący zlot. Na apelu podsumowującym zlot,ku naszemu zaskoczeniu i uciesze, dowiedzieliśmy się, że zajęliśmy 2 miejsce w kategorii Harcerzy Starszych, ponieważ tylko Błękitnej Szóstce z Siedlec – czyli nam i Chrabąszczom ze Zbuczyna udało się ukończyć rajd w pełnym składzie osobowym drużyny, zaliczywszy wszystkie punkty.
Zwyczajowo, na zakończenie dnia, odbyła się jeszcze zlotowa dyskoteka. W niedzielę, po dokonaniu porządków, uradowani, ale i zmęczeni wróciliśmy do Siedlec.
Skład zwycięskiego patrolu:

• Dh Anna Miłobędzka - drużynowa
  • Dh Aleksander Panasiuk –przyboczny
  • Dh Adam Chomiuk – 2c
  • Dh Kacper Uziembło – 2c
  • Dh Zuzanna Sawczuk – 2d
  • Dh Izabela Tymosiuk – 2f
  • Dh Małgorzata Jakubowska – przyjaciel drużyny
  • Dh Jacek Miłobędzki – przyboczny

Z HARCERSKIM POZDROWIENIEM – DH Aleksander Panasiuk – przyboczny 106 PDHS Błękitna 6