Szkolne Koło Turystyczno - Geograficzne "TRÓJKA"

Nasza działalność w roku szkolnym 2011/2012

Nadbużański Rajd Rowerowy „Serpelice 2012”

22 czerwca w ostatni piątek grupą 2 opiekunów (p. Marek Madziar i p. Andrzej Goławski) i 8 uczniów klas trzecich wyruszyliśmy na rajd rowerowy wieńczący działalność SKT-G w roku szkolnym 2011/2012.  Pierwszy etap, Siedlce - Fronołów przejechaliśmy pociągiem, a następnie w lekkim deszczu rowerami do Serpelic, gdzie mieliśmy zapewniony nocleg w domkach (w ośrodku SSM). Następnego dnia po śniadaniu wybraliśmy się na główną część rajdu pokonując trasę Serpelice - Niemirów (przeprawa promem przez Bug), a następnie Niemirów - Mielnik (Góra Zamkowa, kopalnia kredy i rezerwat florystyczny) oraz powrót promem na naszą stronę rzeki do Serpelic przez Zaburze. Wieczorem odpoczynek oraz gry zespołowe np. siatkówka. W niedzielę rano po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną; rowerami do Fronołowa, a następnie pociągiem K.M. do Siedlec. Zmęczeni, ale w dobrych humorach pożegnaliśmy się na dworcu PKP. Kolejny rajd w nowym roku szkolnym, a dla uczniów klas trzecich już w nowych szkołach. MIŁYCH WAKACJI ;) K.A

 

Rowerowy Rajd Szlakiem Rezerwatów Przyrody

W poniedziałek 18.06.2012 r. odbył się zorganizowany przez Publiczne Gimnazjum nr 2 w Siedlcach Rowerowy Rajd Szlakiem Rezerwatów Przyrody. Prawie 100 - osobowa grupa rowerzystów ze szkół podstawowych i gimnazjów na czele z panem Wiceprezydentem Miasta pokonała trasę z ul. Szkolnej (spod szkoły nr 2) na Sekułę do rezerwatu florystycznego- Gołobórz. Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwała policja. Po przybyciu na miejsce czekał na uczestników poczęstunek w formie grillowanych kiełbasek. Można było również wysłuchać ciekawych informacji na temat rezerwatów przyrody opowiedzianych przez Zastępcę Nadleśniczego z Siedlce. Rajd uatrakcyjniły też konkursy – konkurs krajoznawczy i rowerowy tor przeszkód, przeprowadzone w dwóch kategoriach wiekowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Zwycięscy uczniowie zostali nagrodzeni, ale tego dnia wszyscy byli zadowoleni i zrelaksowani wracali do szkoły. Pogoda była też piękna, słoneczna, która sprzyjała uczestnikom i zachęcała do przebywania na świeżym powietrzu. O.C. i A.Ż

 

Wycieczka do Szczawnicy

Dnia 21.05.2012r., ok. godz. 6.00 cały autokar uczniów P.G. nr 3 wyruszył na 5- dniową wycieczkę do Szczawnicy i okolic. Była to bardzo udana wyprawa. Większość czasu spędziliśmy na wspinaczkach górskich. Zdobyliśmy wiele szczytów: m.in. najwyższy szczyt Pienin - Wysoka, oraz inne szczyty takie jak Trzy Korony, Góra Zamkowa. Były to trudne wspinaczki, jednak mieliśmy bardzo fajnego przewodnika pana Mirosława Zielińskiego. Był to bardzo wesoły, żartobliwy, oraz posiadający szeroką wiedzę przewodnik. Myślę, ze dzięki tej wycieczce zyskaliśmy wiele informacji na temat Pienin i okolicznych gór. Z pewnością przyda nam się to w edukacji szkolnej. Mieliśmy także wspaniałych opiekunów m.in.: pana Marka Madziara który również przekazał nam wiele ciekawych informacji. Do Siedlec wróciliśmy ok. godz. 1.00 w sobotę, myślę że był to udany wyjazd; czekam na kolejne. K.G

 

Rajd Miejski Ulicami Siedlec

Dnia 14 maja 2012 roku około godziny 10:30 przed wyjazdem, uczniowie naszego gimnazjum zebrali się na krótkim spotkaniu, którego celem było omówienie wszystkich najważniejszych informacji i rozdanie koszulek do dalszej jazdy. Było około 18 osób z klas II-gich i III-cich. Opiekunami młodzieży byli pan Paweł Michalak i pan Marek Madziar. Wyjechaliśmy spod szkoły około godziny 10:40. Dotarliśmy na miejsce o godzinie 11-tej, gdzie zaczęły się uroczystości otwarcia ulicy Berdyczowskiej przez władze Siedlec i zaprzyjaźnionego ukraińskiego Berdyczowa. Rajd nosił nazwę „Bezpieczny i widoczny rowerzysta”. Po uroczystym otwarciu nowej ulicy przez obecne władze, peleton gimnazjalistów przejechał ulicami Siedlec do mety ustawionej przy Urzędzie Miasta, by po krótkim przemówieniu wyruszyć w dalszą część rajdu. Trasa, którą organizowała Komenda Miejska Policji w Siedlcach i siedlecki Urząd Miasta, wiodła ulicami: Piłsudskiego, Wojskową, Sokołowską, Drobika, Północną, Jana Pawła II a następnie przez Rondo Narodowych Sił Zbrojnych, ulicę Kazimierzowską, Rondo Arcta, ulice Prusa, Wiszniewskiego, Starowiejską i Piłsudskiego. Meta rajdu była usytuowana na Skwerze Niepodległości. Sądzę, że to wspaniała i niezapomniana zabawa. Oby więcej takich wypadów. Czekam na nie z utęsknieniem. Sprawozdanie napisał Konrad Chwedczuk kl. 3G

 

XXX OMTTK PTTK – Eliminacje Rejonowe „Strzała” 2012r

Dnia 14 kwietnia 2012 roku odbyły się już po raz trzydziesty eliminacje rejonowe z powiatu siedleckiego, którego najlepsze drużyny (zwycięzcy grup wiekowych) będą mogły pojechać na eliminacje wojewódzkie do Warszawy. Wzięły w nim udział dwadzieścia cztery osoby z których największą grupę stanowiły szkoły gimnazjalne.

Drużyny, które wystąpiły podczas turnieju to: 11 WDH „Darnia” Szkoła Podstawowa nr 11 w Siedlcach, SP Śmiary, PG Śmiary, Ponadgimnazjalna - Jastrzębie Śmiary, Smerfy Strzała PG Strzała, Tuptuś Strzała PG Strzała. Rywalizacja toczyła się dosyć ciekawie choć szkoła ponadgimnazjalna Jastrzębie Śmiary nie musiała rywalizować, bo nie miała dla siebie konkurentów ze swojej grupy wiekowej. Szkoły gimnazjalne wystawiły zespoły trzy- osobowe, które toczyły bój o zwycięstwo premiowane wyjazdem na eliminacje wojewódzkie. Nasza drużyna prezentowała się w składzie: Daniel Suchodolski, Ania Żukowska (Ola Cetnar w rezerwie) oraz Konrad Chwedczuk, czyli ja.Zebraliśmy się około godziny 9:00 pod PG3 skąd wyruszyliśmy razem z naszym opiekunem, panem Markiem Madziarem.

Na wejściu powitali nas organizatorzy tegoż konkursu, którzy w składzie: Prezes Zarządu PTTK w Siedlcach pan Wojciech Chwedczuk, Wiceprezes Zarządu pan Jerzy Chromik, Wiceprezes Zarządu pan Jarosław Głowacki, członek Zarządu pan Józef Czajka, członek Zarządu pan Sławomir Kordaczuk oraz członek Zarządu pani Grażyna Wolińska.

Na wstępie musieliśmy zmierzyć się z wiedzą teoretyczną o Mazowszu i nie tylko. Pytania były dosyć prosto sformułowane i nie sprawiały nam żadnych trudności. W ocenie prac dołączono także karty do kroniki za które wszystkie drużyny dostały po dwadzieścia pięć punktów prócz szkoły ponadgimnazjalnej w Śmiarach. Za test geograficzny zdobyliśmy odpowiednio osiemdziesiąt dwa, dziewięćdziesiąt jeden i osiemdziesiąt sześć punktów na sto możliwych.

Kolejnym wyzwaniem stojącym przed uczestnikami była samarytanka w której spisaliśmy się dość przeciętnie. Dostaliśmy trzydzieści trzy i trzy dziesiąte punktu na pięćdziesiąt możliwych do uzyskania. Zajęliśmy w ten sposób drugie miejsce ex aequo ze szkołą – Tuptuś Strzała i PG Strzała. Pierwsze miejsca w tej kategorii zajęły: Śmiary Jastrzębie, Śmiary Orły i Sportowcy Śmiary, którzy otrzymali po 50 punktów.

Spod szkoły w Strzale, około jedenastej, wyruszyliśmy autobusem do Kisielan-Żmichów, gdzie czekał nas bieg na orientację. Bieg okazał się super przeżyciem wśród uczestników, bo na co dzień nie uprawiają takiej dyscypliny sportu. Drużyny ustawiały się przed komisją co minutę, po czym mierzony był łączny czas znalezienia wszystkich punktów z mapy(razem osiem). Moja drużyna wystartowała o godzinie 11:51. Trasa była dość skomplikowana, gdyż niektóre punkty były ciężkie do odnalezienia, choć rzucały się z daleka w oczy. Przebiegliśmy a raczej przeszliśmy około sześciu i pół kilometra, znajdując wszystkie punkty na mapie. Mieliśmy na mecie łączny czas 44’46” i byliśmy sklasyfikowani na drugim miejscu(sześćdziesiąt sześć i sześć dziesiątych punktu) przegrywając z Gimnazjum Tuptuś Strzała(sto punktów) o 12’28”. Za nami znaleźli się Jastrzębie z czasem 45’10”(sto punktów, bo występowali w innej grupie wiekowej), PG-Śmiary 62’06”(trzydzieści trzy i trzy dziesiąte punktu) a na końcu Strzała Smerfy 1:09:50(zero punktów) bez znalezionego jednego punktu na karteczce.

Kolejną rundą zmagań był kolarski tor przeszkód. Obejmował on na początku slalom między pachołkami, zjazd po desce, przejazd pod bramką, ósemkę, przewożenie wody z jednego stolika na drugi, rzut piłką do celu oraz strumień. Nasza załoga prezentowała się dość dobrze. Mieliśmy kolejno rezultaty: 65,63,76 przy straceniu przez każdego zawodnika dwóch punktów karnych. Najlepszą w kategorii szkół podstawowych okazała się drużyna Darni Siedlce pod wodzą dr phm Dariusza Biedaka (75 punktów), natomiast wśród gimnazjów Tuptuś Strzała(siedemdziesiąt pięć punktów), Orły Śmiary(trzydzieści siedem i pół punktu), PG 3 Siedlce(osiemnaście i siedemdziesiąt pięć setnych punktu) oraz Papa Smerf Strzała(zero punktów).

Przed wynikami poszliśmy do tamtejszej stołówki, gdzie panie kucharki przygotowały dla nas ciepły, zdrowy posiłek. Na deser mieliśmy kawałek ciasta czekoladowego, za którym sam osobiście przepadam, choć tego dnia ledwo ledwie udało mi się go przełknąć. Następnym ciekawym pomysłem było zaproszenie wszystkich uczestników na wspólne oglądanie animacji poświęconej drzewom i pomnikom przyrody znajdujących się w Siedlcach. Ekranizacja była dosyć ciekawa z tego względu iż pani przedstawiająca swoją pracę próbowała przybliżyć nam zachowania w skrajnych sytuacjach, np. zachowanie podczas burzy. Pod koniec omówienia można było zaopatrzyć się w różnego rodzaju ulotki, zakładki i książki, które pani przyniosła na tą okazję.

Na koniec czas poznać wyniki. Ania i Daniel podczas aktywnego spędzania czasu strasznie to wszystko przeżywali. Nic dziwnego, każdy chciałby wygrać a porażka nawet nie wchodzi w rachubę.

Pan Jarosław Głowacki zajmujący się tymi eliminacjami przedstawił końcowe rezultaty drużyn reprezentujących szkoły, do których uczęszczają.

Ostatecznie nasze gimnazjum zajęła II miejsce uzyskując razem czterysta dwa i sześćdziesiąt pięć setnych punktu.

Myślę, że było niezwykłe wydarzenie i niezapomniane przeżycie, bo przecież braliśmy w tym udział pierwszy raz (prócz Ani, która zdołała zakwalifikować się w ubiegłym roku). Sądzę, że za rok w nowym, innym składzie drużyna Publicznego Gimnazjum nr 3 pod wodzą pana Marka Madziara osiągnie pierwsze miejsce, a na etapie wojewódzkim popisze się swoimi umiejętnościami i zdolnościami w dziedzinie geografii. Przecież nasza szkoła na to zasługuje i tego jej życzę - uczestnik eliminacji Konrad Chwedczuk kl. 3G

Wycieczka krajoznawcza do Nowych Groszk 10-11.02.2012

Dnia 10.02.2012 r. nauczyciele z naszej szkoły, p. Marek Madziar i p. Tadeusz Kośmider, zorganizowali dwudniową wycieczkę krajoznawczą do Nowych Groszk.

O godzinie 17:40 w piątek zebraliśmy się na stacji PKP w Siedlcach. Gdy wszyscy byli już obecni, przeszliśmy na peron, z którego odjeżdżał nasz pociąg. Po kilku minutach siedzieliśmy wygodnie w wagonach, a o godzinie 17:51 wystartowaliśmy. Przejeżdżaliśmy przez Sabinkę, Kotuń, Koszewnicę, aż dojechaliśmy do Sosnowego, gdzie zakończyliśmy naszą podróż pociągiem. Przez następne około 40 minut szliśmy pieszo do Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowych Groszkach. Ciężkie bagaże i śliski lód bardzo utrudniały nam drogę. Nie raz któreś z nas straciło równowagę i przewróciło się. Wywoływało to śmiech wśród uczestników wycieczki i sprawiało, że wędrówka wcale nie była nudna.

W trakcie podróży zobaczyliśmy w rowie samochód. Nasi dzielni chłopcy od razu podbiegli do miejsca wypadku i pomogli kierowcy wypchnąć samochód. Potem już spokojnie i bez przeszkód wędrowaliśmy dalej w ten zimowy wieczór, aż zmęczeni i zmarznięci dotarliśmy do naszej kwatery. Kiedy ustaliliśmy miejsce noclegu, zaczęliśmy przygotowywać materace i śpiwory. Po pewnym czasie wszyscy poczuliśmy głód i zjedliśmy przywiezione zupki i kisiele. Po posiłku mieliśmy czas wolny, podczas którego robiliśmy zdjęcia, rozmawialiśmy, graliśmy w karty, tańczyliśmy. Najwięcej frajdy sprawiło chłopcom rzucanie się piłkami i zabawa w superbohaterów. Na kolację zjedliśmy pyszne tosty zrobione przez naszą koleżankę. Kiedy nadeszła pora na przygotowanie się do spania, wszyscy poszliśmy do łazienki, aby się umyć. Warunki nie pozwalały nam niestety na kąpiel, więc po umyciu zębów i twarzy udaliśmy się na zasłużony wypoczynek.

Następnego dnia obudziliśmy się o godzinie 9:00. Po zjedzeniu śniadania, umyciu się i ubraniu wszyscy spakowaliśmy się i wyruszyliśmy na godzinny spacer. Mimo mrozu i lodu na drodze, który utrudniał nam poruszanie się, wędrówka minęła nam bardzo szybko i przyjemnie. Po drodze zatrzymaliśmy się przy stawie na małą sesję zdjęciową, po czym ruszyliśmy dalej. Następnym przystankiem był miejscowy dworek i... sklep spożywczy. Zatrzymaliśmy się przy nich na około 15 minut i zawróciliśmy, idąc tą samą trasą. Gdy około godziny 12:00 dotarliśmy z powrotem na szkolne podwórko, obejrzeliśmy, znajdujący się na jego terenie, skansen. Zmęczeni i zmarznięci weszliśmy do szkoły, w której nocowaliśmy i zjedliśmy resztę naszego prowiantu.

O godzinie 14:15 po odpoczynku i zebraniu sił na powrót ze smutkiem opuściliśmy naszą kwaterę i wyruszyliśmy na pociąg. Również tym razem wiele osób straciło równowagę i upadło, jednak nikomu nie stało się nic poważnego. Cali, z paroma małymi siniakami, doszliśmy na stację. O 15: 11 wsiedliśmy do pociągu i ruszyliśmy do Siedlec.

Nasza wycieczka skończyła się na siedleckim dworcu PKP, gdzie, życząc sobie miłego dnia, wszyscy rozeszli się do swoich domów.

Oprac.: Anna Mularzuk, Natalia Lewczuk i Klaudia Perkowska

Wycieczka turystyczna Doliną Muchawki

Dnia 9 listopada 2011r. odbyła się kolejna w tym roku szkolnym wycieczka turystyczna wokół Siedlec ( Doliną Muchawki) kończąca sezon rowerowy „jesień 2011”. Uczestniczyło w niej 6 osób: 2 os. z kl. II a, 3 os. z kl. II c oraz opiekun – pan Marek Madziar. Jedna osoba pokonywała trasę na skuterze, a pozostali jechali rowerami. O godz. 14:30 zebraliśmy się pod placówką PG 3 w Siedlcach i po sprawdzeniu obecności, wyruszyliśmy. Trasa była bardzo malownicza i ciekawa. Po drodze mijaliśmy wiele zabytków oraz budowli. Na przykład w Stoku Lackim widzieliśmy zabytkowy pałacyk, w Mościbrodach zakłady mięsne i zespól pałacowo - parkowy. Właśnie tam przy dworze w Mościbrodach zrobiliśmy dłuższy postój na posiłek. Wycieczka była bardzo ekscytująca, tym bardziej że wracaliśmy do domów w pełnych ciemnościach. Długość całej trasy wynosiła ponad 30 km Wycieczka zakończyła się około godz. 17:00. Czekamy na kolejne.Przedstawiamy trasę wycieczki. Wykonał: Aleksander Augustyniak kl. IIa

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki
    ul. Sekulska 10
    08-110 Siedlce,
  • +48 25 794 34 31;
    +48 25 794 34 30;

Galeria zdjęć