Szkolne Koło Turystyczno - Geograficzne "TRÓJKA"

Nasza działalność w roku szkolnym 2010/2011

Rajd Białowieża 2011

W dniach 06.06- 07.06.2011r. uczniowie z naszego koła turystycznego uczestniczyli w rajdzie po okolicach Białowieży. W poniedziałek rano pociągiem odjechaliśmy z Siedlec do Hajnówki. Następnie rowerami udaliśmy się do schroniska młodzieżowego w Białowieży gdzie mieliśmy nocleg. Po zakwaterowaniu wieczorem pojechaliśmy na krótką wycieczkę po okolicy. Przejechaliśmy drogę Królewskich Dębów oraz pojechaliśmy do granicy polsko- białoruskiej. Zmęczeni, ale weseli spędziliśmy wieczór przy telewizji i poszliśmy spać. Drugiego dnia zwiedzieliśmy zwierzyniec. Przejechaliśmy również trasę po parku narodowym. Tam spotkaliśmy słynnego na całym świecie żubra. Następnie rowerami wróciliśmy do Hajnówki. Potem pociągiem wróciliśmy do Siedlec. Był to bardzo męczący, ale ciekawy rajd. Z miła chęcią pojechałbym tam jeszcze raz. Przygotował Daniel Suchodolski kl.1c

Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno- Krajoznawczy Strzała 2011

W dn. 9.04.2011r. uczestniczyłem w imprezie zorganizowanej przez PTTK- biegach na orientację. Nasza drużyna w składzie: Łukasz Bibik, Aleksandra Cetnar i Anna Żukowska, została wyłoniona we wcześniejszych eliminacjach. Opiekunem grupy był nauczyciel geografii pan Marek Madziar. Zbiórka została wyznaczona na godz. 8:30. Wszyscy stawili się punktualnie. Zapoznaliśmy się z ramowym planem imprezy a potem był indywidualny konkurs wiedzy regionalnej. Następnie pojechaliśmy do Kisielan i tam rozpoczęła się właściwa część imprezy. Od organizatorów otrzymaliśmy mapy i wybiegliśmy na trasę. Zadaniem każdej drużyny było w jak najkrótszym czasie odnalezienie sześciu punktów kontrolnych .Ok. godz. 12:15 wszystkie drużyny zameldowały się w wyznaczonym wcześniej miejscu po czym wróciliśmy do szkoły w Strzale. Kolejną konkurencją była tzw. samarytanka. Po jej zakończeniu zjedliśmy smaczny obiad i przystąpiliśmy do ostatniej, tym razem rowerowej konkurencji. Potem podsumowano zawody, organizatorzy ogłosili wyniki, wręczono dyplomy i nagrody. Moja drużyna zajęła 4 miejsce. Impreza zakończyła się ok. godz. 15. Przez cały dzień towarzyszył nam duch zdrowej, sportowej rywalizacji, optymizm i dobra zabawa. Ł.B.

Wycieczka do rezerwatu przyrody Jata

Dnia 19 września wraz z dwoma kolegami odważyłem się wyruszyć na dosyć ciężką i długą wycieczkę rowerową do rezerwatu przyrody Jata. Jak zwykle opiekę nad nami sprawował nasz nauczyciel geografii, pan Marek Madziar. 
Był wczesny niedzielny ranek, godzina 9.30. Pogoda nie najgorsza, to znaczy dosyć ciepło. Miejscem zbiórki była nasza szkoła, PG nr 3. Stawiliśmy się punktualnie, no i się zaczęło! Na wstępie powtórzyliśmy sobie zasady ruchu drogowego, bo bez tego nie da się wyruszyć w żadną drogę. Następnie nasz opiekun przypomniał nam program rajdu- byliśmy przygotowani na duży wysiłek! I w drogę! Dołączyliśmy do doświadczonej już grupy klubu rowerowego DOKTOREK, która czekała na nas na rogu ulic Artyleryjskiej i Leśnej.
Na początek pokonaliśmy w dosyć szybkim tempie trasę ponad 50 kilometrów- jechaliśmy przez ŻELKÓW, LIPNIAK, DOMANICE. Jeszcze na tym etapie podróży pokonywaliśmy trasę bez większego problemu i zmęczenia. Podziwialiśmy okolice i słuchaliśmy informacji przekazywanych przez naszego opiekuna. 
Następnie byliśmy: na mszy w kościele w Domanicach, poświęconej pamięci żołnierzy AK ze Zgrupowania Jata, na sąsiednim cmentarzu (gdzie wielu z nich jest pochowanych), pod pomnikiem poświęconym bohaterom bitwy pod Domanicami (1831 r.), na cmentarzu wojennym, gdzie pochowani są obrońcy Polski z września 1939 r. oraz przy ukrytym w lasach pomniku, poświęconym księdzu Brzózce (w miejscu, gdzie była jego kryjówka- ziemianka). 
W czasie drogi przydarzyła mi się niemiła historia z upadkiem razem z rowerem i mała stłuczka. Trochę się zdenerwowałem, ponieważ to tata pożyczył mi swój rower, który jest lżejszy i zwyczajnie wygodniejszy, ale nie było tak źle. Najważniejsze, że nic mi się nie stało i dalsza podróż przebiegała bez niespodzianek.
Kolejnym etapem naszej podróży był zlot w Rezerwacie Jata Tu spotkaliśmy się ze świadkiem czasów wojennych, panem ANTONIM ZAJĄCEM. Był on żołnierzem Armii Krajowej i dobrze pamięta czasy najazdu Niemców na Polskę. Rezerwat przyrody Jata to jedno z nielicznych miejsc w Europie, które pozostało wolne od faszystowskich najeźdźców, a w związku z tym oszczędzono mu zniszczeń wojennych. Bardzo nam się podobała ta historyczna podróż w przeszłość, świadectwem której jest pomnik z wmurowaną tablicą. Zwiedzanie Rezerwatu Jata i spotkanie z weteranem zajęło nam około czterech godzin /15.00-19.00/.
Podróż powrotna z JATY przez BIARDY, WIŚNIEW była trochę gorsza. Byliśmy wyczerpani wielokrotnymi podjazdami i droga trochę już nam się dłużyła. Zmęczenie długą jazdą dawało znać o sobie, ale udało się! Wróciliśmy do Siedlec około godziny 20.30. Oficjalne zakończenie wycieczki miało miejsce przy naszym gimnazjum. Następnie, cali, zdrowi i pełni wrażeń, dotarliśmy do swoich domów. 
Myślę, że ta wycieczka dobrze wpłynęła na naszą kondycję, stan naszej wiedzy o regionie i… zasypianie, a już na pewno nie zraziła nas do następnych wypadów. Już z niecierpliwością czekamy na następne rajdy i potwierdzamy swoją gotowość na nowe wyzwania!!!

Konrad Chwedczuk Kl. 2g

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki
    ul. Sekulska 10
    08-110 Siedlce,
  • +48 25 794 34 31;
    +48 25 794 34 30;

Galeria zdjęć