Szkolne Koło Turystyczno - Geograficzne "TRÓJKA"

Nasza działalność w roku szkolnym 2017/2018

OMTTK „STRZAŁA 2018”

Dnia 14.04.2018r. odbył się Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy PTTK, a dokładniej jego pierwszy etap, w którym drużyny z pobliskich miejscowości oraz z Siedlec rywalizowały o udział w etapie wojewódzkim
Z naszej szkoły udział wzięły dwa zespoły. Jedne, zajmując drugie miejsce, awansował do kolejnego etapu!
Wszystko zaczęło się o godzinie 7:45 kiedy zebraliśmy się pod szkołą aby razem z naszym nauczycielem panem Markiem Madziarem, pojechać rowerami do Strzały na turniej.
Pierwszą częścią był sprawdzian pisemny ze znajomości regionu oraz jego historii, oraz tzw. samarytanka, która sprawdzała wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.
Około godziny 10 busem przewieziono nas na Sekułę, do lasu. Tam rozpoczęła się konkurencja na orientację w terenie z mapą. Naszym zadaniem było znalezienie w lesie ukrytych punktów i następnie odbicie potwierdzenia ich odnalezienia  i powrót do miejsca startu. Czasem podstawowym na to było 45 minut, lecz wiele drużyn przyszło po czasie. Podczas chodzenia po lesie towarzyszyła nam zabawa, ale i ogromne zmęczenie.
Po przygodzie w lesie wróciliśmy do Strzały na ostatni etap. Naszym zadaniem było przejechanie toru rowerem, sprawdzał on nasze umiejętności w jeździe na jednośladowcach. Nie każdemu wyszło perfekcyjnie, ale na pewno było śmiesznie.
O godzinie 14;00 w końcu czekało na nas jedzonko. Duży schabowy oraz pomidorówka! Po obiedzie panie opowiadały nam o drzewach, pokazały prezentację i zrobiły nawet mały quiz. Mogliśmy się dowiedzieć np. co to pomnik przyrody i gdzie i jak go zarejestrować, zgłosić.
Po tym wszystkim pozostało tylko czekać na wyniki. Gdy wszystko zostało ogłoszone, rozdano dyplomy i skromne upominki. Jak napisałem we wstępie, jedna drużyna z naszej szkoły w której skład wchodzą: Adrianna Gnat, Magdalena Skulimowska  i Adam Chomiuk, awansowała do kolejnego etapu zmagań z wiedzą o regionie oraz praktycznymi czynnościami.
Życzymy im powodzenia i sukcesu w postaci awansu do rundy krajowej!

Grzegorz Łukomski

OMTTK WARKA 2018

Cztery najlepsze drużyny z Siedlec w sobotę 12.05.2018 o 7.00 rano zebrały się przed budynkiem „Piękna 7”, aby wyruszyć po zwycięstwo w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego, który odbywał się w Warce. Drużyna z naszej szkoły o nazwie „Tęczowe Rowery” przedstawiająca 106 WPDH „Błękitna Szóstka” w składzie: Adrianna Gnat, Adam Chomiuk i Magdalena Skulimowska reprezentowała nasz region w kategorii gimnazja, pod czujnym okiem Pana Marka Madziara. Przed godziną 10.00 dotarliśmy do Centrum Kształcenia Ustawicznego w Nowej Wsi niedaleko Warki. Po uroczystym powitaniu uczestników rozpoczęły się konkurencje turnieju. Najpierw był przeprowadzony test wiedzy, składający się z kilku części: została sprawdzona m.in. nasza znajomość przepisów ruchu drogowego, odznak PTTK, oznakowania szlaków, samarytanki, czy zabytków z województwa mazowieckiego i małopolskiego. Po skończeniu części teoretycznej udaliśmy się na obiad. Od godziny 14.30 odbywały się konkurencje praktyczne, w których potrzebna była współpraca całej drużyny, tj. Impreza na Orientację, rowerowy tor przeszkód, planowanie wycieczki turystyki kwalifikowanej, praktyczne udzielanie pierwszej pomocy i używanie apteczki, pakowanie plecaka na pieszą wycieczkę. Podczas turnieju mieliśmy okazję poznać rówieśników z różnych części naszego województwa, zdobyć doświadczenie m.in. w używaniu mapy w odbiciu lustrzanym, czy w udzielaniu pierwszej pomocy. Wieczorem wspólnie spędziliśmy czas przy ognisku, podczas, gdy komisja sprawdzała nasze prace i liczyła punkty dla każdej drużyny. Do Warki przyjechaliśmy nocą i na próżno szukaliśmy otwartego sklepu spożywczego. Zmęczeni, wróciliśmy do naszej bazy noclegowej, która mieściła się w Centrum Sportu i Rekreacji w Warce. W niedzielę rano udaliśmy się na śniadanie w kebabie po drugiej stronie ulicy. Później dotarły do nas drużyny nocujące w Nowej Wsi i wyruszyliśmy na zwiedzanie Warki. Zobaczyliśmy m.in. pamiątki po Kazimierzu Pułaskim i po Piotrze Wysockim, mieliśmy okazję zobaczyć z bliska malowniczo meandrującą Pilicę. Wreszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Niestety, w ogólnej punktacji zajęliśmy miejsce najgorsze dla sportowca, czyli czwarte. Około godziny 12.00 pożegnaliśmy się i wyjechaliśmy z powrotem do Siedlec.

Adam Chomiuk

Stok Lacki - Karpatki 2017

W poniedziałek, dnia 2.10.2017 o godzinie 15:30 zebraliśmy się trzyosobową grupą chłopców na pozalekcyjną wycieczkę edukacyjną. Wycieczką prowadził nasz nauczyciel geografii pan Marek Madziar Wsiedliśmy na nasze rowery, założyliśmy kamizelki i kaski. Wyruszyliśmy spod Szkoły Podstawowej nr 3 w Siedlcach. Trasa naszej wycieczki miała wieść przez okoliczne wsie i dolinę Muchawki, jednak ze względu na jednego uczestnika, plany uległy zmianie. Przez Stok Lacki przejechaliśmy na tył dzielnicy przemysłowej Siedlec oraz przez Ujrzanów, w którym skręciliśmy na polną drogę i widzieliśmy góry na naszej Nizinie Mazowieckiej. Oprócz tego w drodze ujrzeliśmy Pałac Wyszomirskich w Stoku Lackim - Folwark. Cała trasa przebiegła w miarę sprawnie i przyjemnie, choć było dość chłodno i zbliżał się już wieczór.
Około godziny 17:00 wróciliśmy pod mury naszej szkoły. Ze względu na wszystko, była to udana podróż, na pewno nie ostania!
Grzegorz Łukomski kl. 2f