Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Siedlcach otrzymała wsparcie finansowe na realizację Priorytetu 3 programu wieloletniego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 – Priorytet 3” ze środków budżetu państwa w wysokości 12000 złotych oraz 3000 złotych wkład własny Miasta Siedlce.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury.
Otrzymane środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup książek będących nowościami wydawniczymi, realizację zadań promujących czytelnictwo i zakup nowych elementów wyposażenia biblioteki szkolnej.
W roku 2023 nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do realizacji rządowego projektu w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025” – Priorytet 3. Kierunek interwencji 3.2.
Pierwszym etapem realizacji programu była diagnoza środowiska w zakresie zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Następnie lista książek została przekazana do konsultacji Radzie Rodziców, Samorządowi Uczniowskiemu, a także pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej i Biblioteki Pedagogicznej. Informacja o zakupionych nowościach znalazła się na stronie internetowej biblioteki i książki po opracowaniu trafiły do rąk czytelników.
Do biblioteki szkolnej dotarły już książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasz księgozbiór wzbogacił się o 350 pozycji. Teraz książki zostaną opracowane i przygotowane do wypożyczenia. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno miłośnicy sportu, gier komputerowych, zwierząt, przygód jak i ci, którzy szukają książek historycznych, popularno – naukowych lub obyczajowych. Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych uczniach, dla których zostały zakupione pięknie ilustrowane baśnie, bajki i wierszyki.
W ramach NPRCZ nasza szkoła zakupiła również laptop, czytnik kodów kreskowych i tablice informacyjne.
Z niecierpliwością czekamy już na naszych czytelników :)
Zapraszamy do zapoznania się z listą zakupionych książek: LIsta_ksiazek_NPRCZ.pdf
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole realizowane były różne projekty czytelnicze, za które odpowiedzialni byli nauczyciele przedmiotowi, pedagodzy i wychowawcy, a nad całością przedsięwzięcia czuwały panie bibliotekarki.
„Tadeusz Kościuszko nasz patron”
Projekt związany był z nadaniem sztandaru naszej szkole, dlatego realizowany był przez wszystkich uczniów. Korzystając ze zbiorów biblioteki, uczniowie na lekcjach poznali historię i znaczenie sztandaru. Wzięli udział w uroczystościach pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz w Centrum Kultury i Sztuki. W bibliotece szkolnej została przygotowana wystawa książek o patronie oraz gazetka poświęcona życiu i działalności Tadeusza Kościuszki. Zorganizowano też konkurs wiedzy o patronie dla klas V-VII.
„Książka z dedykacją”
Na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy V c zapoznali się z dedykacją jako jedną z form wypowiedzi. Następnie w bibliotece szkolnej obejrzeli wystawę pt. „Książka z dedykacją”. Wzięli też udział w spotkaniu autorskim z panem Pawłem Beręsewiczem, którego poprosili o wpisanie dedykacji do książek zakupionych do biblioteki.
„Jak powstaje książka”
Projekt realizowany był w klasach IV. Uczniowie na godzinach wychowawczych dowiedzieli się, kto pracuje nad powstaniem książki i obejrzeli film, który ukazał drogę książki od autora do czytelnika. Następnie wykorzystując technikę szesnastek samodzielnie wykonali książeczkę. Uczyli się przy tym takich umiejętności jak: projektowanie graficzne, planowanie i skuteczne wyszukiwanie informacji.
„Historia pisma”
Podczas poznawania liter alfabetu i nauki czytania, uczniowie klasy I b dowiedzieli się skąd się wzięło pismo. Zaczęli od pierwszego w historii pisma, czyli malowideł skalnych, następnie przenieśli się do starożytnych Chin i zdobyli informacje o wynalezieniu papieru. Dzieci próbowały też swoich sił odwzorowując chińskie znaki i pisząc na glinianych tabliczkach. Przy projekcie wykorzystane zostały albumy i książki popularnonaukowe dotyczące wynalazków i historii pisma, ze zbiorów naszej biblioteki.
„Bezpieczeństwo w sieci”
W klasie III c został przeprowadzony cykl zajęć dotyczących bezpieczeństwa w Internecie. W projekcie zostały wykorzystane zasoby biblioteki szkolnej. Uczniowie dowiedzieli się o niebezpiecznych sytuacjach, których mogą doświadczyć w świecie wirtualnym, a także uczyli się skutecznych metod reagowania na zagrożenia w sieci. Odbyło się też spotkanie z policjantem, który mówił o konsekwencjach prawnych przekraczania barier bezpiecznego Internetu.
Natomiast uczniowie klasy VII c wzięli udział w spotkaniu autorskim z terapeutą uzależnień od Internetu i gier komputerowych – panem Krzysztofem Piersą.
„Bajkowa świetlica”
W świetlicy z okazji Dnia Postaci z Bajek uczniowie czytali bajki i baśnie, opowiadali o bohaterach, rozwiązywali zagadki, wykonywali maski ulubionych postaci literackich i tworzyli ilustracje do książek. Czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne dzieci, wspiera ich rozwój psychiczny, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację i uczy samodzielnego myślenia.
W bibliotece organizowane były wydarzenia promujące czytelnictwo np. kawiarenka literacka, pasowanie na czytelnika, wystawa najstarszych woluminów. Uczniowie brali też udział w spotkaniach autorskich, które odbywały się w Bibliotece Pedagogicznej np. z panem Pawłem Beręsewiczem i panem Krzysztofem Piersą. Informacje o tych wydarzeniach zamieszczane były na bieżąco na stronie biblioteki szkolnej.