Biblioteka szkolna poleca uczniom

 

"Zaopiekuj się mną" – Holly Webb


To seria książeczek, dla dzieci. Ich fabuła opiera się na perypetiach naszych czworonożnych przyjaciół. Do tej pory w cyklu ukazało się około siedemdziesięciu tytułów. Autorka czerpie inspiracje z opowieści na temat zwierząt. Pomysłów najczęściej dostarczają jej dzieci, które podczas spotkań autorskich opowiadają, co przydarzyło się ich pupilom. Czasami bazuje również na historiach swoich znajomych.

„Martynka” - Gilbert Delahaye


Dzięki książkom z serii "Martynka", dzieci poznają świat, rozwiną umiejętność czytania, kreatywnego myślenia, empatię. Martynka jest ciepłą, wesołą postacią. Jej przygody są pełne humoru. Uczą i jednocześnie bawią. Młodzi czytelnicy znajdą w tych książkach pomysły na spędzanie wolnego czasu. Martynka inspiruje, uczy jak żyć szczęśliwie, ale także jak wychodzić cało z trudnych sytuacji. Dzięki niej dzieci nauczą się jak pokonywać przeszkody w życiu, jak nie poddawać się smutkom. Niezwykle pozytywne przesłanie całej serii książek o Martynce nie pozwoli dzieciom się nudzić, ale także obudzi radość i dobre nastawienie do świata.

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” - Martina Widmarka, Helena Willis. 


Seria opowiada przygody dwójki dzieci – Lassego i Mai, którzy żyją w małym miasteczku Valleby i prowadząc swoje biuro detektywistyczne, pomagają komisarzowi policji rozwiązywać rozmaite zagadki.Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

„Nela Mała Reporterka” 


Nela swoją pierwszą książkę wydała w wieku 8 lat. Od tamtej pory stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najmłodszych w historii autorek  Nela ze względu na swój wiek, podróżuje po świecie wraz ze swoimi rodzicami. Prowadzi także swoją własną audycję w stacji radiowej: Radio dla Ciebie. Jej przygody i relacje z podróży szczególnie mocno trafiają do świadomości najmłodszych czytelników, rozbudzając w nich ciekawość świata i kiełkującą fascynację dalekimi podróżami. Nela, opisuje przeżyte przygody w kolejnych książkach, dzieląc się nie tylko wrażeniami z egzotycznych wyjazdów, ale także fascynującą wiedzą o świecie.

„Dziennik cwaniaczka” - Jeff Kinney


To seria książek dla dzieci i młodzieży wydawanych od 2007 roku. Książki opowiadają o życiu nastoletniego Grega, który opisuje swoje perypetie i zmagania ze szkolną rzeczywistością w prowadzonym przez siebie dzienniku. Zdarzenia inspirowane są   osobistymi przeżyciami twórcy.

„Zdarzyło się w Polsce” – Grażyna Bąkiewicz


Książki z tej serii dedykujemy tym, którzy cenią i lubią historię oraz tym, którzy… za nią nie przepadają! Dzięki nim przekonają się, że historia Polski jest barwna i ciekawa, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i trzymających w napięciu, dramatycznych wydarzeń.

Podwójna rola. Wilson Jacqueline 


Ruby i Garnet, dziesięcioletnie bliźniaczki, są identyczne i wszystko robią wspólnie, zwłaszcza od śmierci mamy. Ale czy tak pozostanie? Ich życie nagle zaczyna się zmieniać, odkąd tata ma nową przyjaciółkę, Rose, przez dziewczynki zwaną Zwiędłą Różą..

„Klasa pani Czajki” -  Małgorzata Karolina Piekarska


Książka opowiada o grupie nastolatków, która rozpoczyna swój pierwszy dzień w gimnazjum. W ciągu najbliższych trzech lat czekają ich radości i smutki, kłopoty szkolne i domowe, pierwsze miłości i rozczarowania, sympatie i antypatie.

„Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza” Jan Wróbel, Ewa Wróbel


Pierwsza kamera filmowa, słynne amerykańskie mosty, telewizja, kamizelka kuloodporna, laptop, a nawet kasownik – to wszystko dzieła naszych rodaków. Cóż począć? Wynaleźliśmy prawie wszystko! Tylko czasem sami o tym nie pamiętamy. Spektakularne kariery, niezwykłe dokonania, epokowe odkrycia – gdzie nie spojrzeć… Nasi :) Gdyby nie my, świat wyglądałby dziś zupełnie inaczej. A więc na bok narodowe kompleksy i skłonność do narzekania. Są powody do dumy! Oto zestaw genialnych osiągnięć Polaków podany lekko i mądrze, z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem. Książkę tę pochłoniesz jednym tchem i będziesz chciał więcej.

Niepowszedni. Porwanie. Justyna Drzewicka 


Nila i jej młodsza siostra Alla obdarzone są niezwykłymi mocami: Nila posiada zdolność leczenia wszelkich chorób, Alla natomiast potrafi zapanować nad każdym zwierzęciem, a ponadto jest Gwarkiem – wystarczy, aby usłyszała jedno zdanie w obcym języku, a już potrafi płynnie się nim posługiwać. Dzieci obdarzone tak niespotykanym darem nazywano Niepowszednimi. Rodzili się bardzo rzadko, więc stanowili cenny łup dla handlarzy ludźmi. Podczas konnej przejażdżki Nila i jej siostra zostają schwytane przez Okrutnych Złotników, bezwzględnych łowców, zamierzających doprowadzić Niepowszednich na Targ Niewolników w Łajdackim Krańcu. Wraz z innymi Niepowszednimi: Samborem, Dalko oraz Wodniczką próbują wyrwać się z łap złoczyńców. Wspólnie pokonują uroczyska i pustynie, w dramatycznych okolicznościach docierają do obozowiska tajemniczych Taurisów, poznają siedliska smolarzy i miejskie zakamarki Bawidła. Pozbawieni nadziei na pomoc ze strony bliskich, wiedzą jedno: by przetrwać, muszą liczyć tylko na siebie. Aby poznać dalsze losy bohaterów, trzeba samemu wgłębić się w ten wyjątkowy, jakże fantastyczny świat.

Szklane dzieci, Srebrny chłopiec, Kamienne Anioły Kristina Ohlsson


Pierwsza część serii – Szklane dzieci – to historia 14-letniej Billie, która po śmierci ojca, przeprowadza się do rodzinnego miasteczka jej mamy. Nowy rozdział życia zaczynają od zamieszkania w starym domu. Poprzedni właściciele wyprowadzili się z niego w pośpiechu zostawiając wszystkie swoje meble i wiele rzeczy osobistych. To jednak nie wszystko. Już pierwszej nocy ktoś puka w nocy w okno, położonej na piętrze sypialni dziewczynki. Lampa buja się w pomieszczeniu bez przewiewu, a na starej gazecie ktoś zamieszcza groźby. Czy to możliwe, że w domu straszą duchy? Billie rozpoczyna śledztwo z pomocą dwójki, równie zdeterminowanych przyjaciół. Dwie kolejne części tego cyklu są jeszcze ciekawsze, przekonajcie się sami…

Błahostka i kamyk. Ewa Nowak

Marlena straciła rodziców gdy była dzieckiem, a jej rodzina toczyła długi spór o to, kto powinien ją wychowywać. Sąd wydał wyrok, ale rodzina podzieliła się opieką po swojemu. To dlatego Marlena żyje w wielkim rozdarciu: połowa jej serca jest w Polsce, przy ukochanym dziadku, połowa w Kanadzie - u wujków. Strata rodziców odcisnęła piętno na całym życiu Marleny. To silna, ale jednocześnie subtelna, bardzo wrażliwa dziewczyna, która wciąż musi dokonywać trudnych wyborów. Na naszych oczach staje na progu dorosłego życia i ze wszystkich sił próbuje sobie go nie zepsuć już na starcie.

Harry Potter i Przeklęte Dziecko. Rowling J.K., Tiffany John, Thorne Jack 


"Harry Potter i przeklęte dziecko" to ósma historia w serii oraz pierwszy autoryzowany spektakl teatralny ze świata Harry'ego Pottera. Nigdy nie miał on łatwego życia, a tym bardziej teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym. Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, które nigdy nie było jego własnym wyborem. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony

Niebieskie migdały. Ewa Nowak 


Hania, Laura, Olga i Karolina to współczesne nastolatki z różnych stron Polski, ale z bardzo podobnymi problemami. Ich doświadczenia pokazują choćby, jak ważna w dzisiejszym świecie jest akceptacja rówieśników oraz jaki wpływ na życie młodych ludzi mają relacje z rodzicami. Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.

Papierowe miasta. John Greek


Błyskotliwa, zabawna i poruszająca powieść drogi o dojrzewaniu, prawdziwej przyjaźni i miłości. Quentin Jacobsen od zawsze zakochany jest we wspaniałej koleżance, zbuntowanej Margo Roth Spiegelman. W dzieciństwie przeżyli razem coś niesamowitego, teraz chodzą do tego samego liceum. Pewnego wieczoru w przewidywalne, nudne życie chłopaka wkracza Margo w stroju nindży i wciąga go w niezły bałagan, po czym znika. Quentin wyrusza na poszukiwanie dziewczyny, która go fascynuje, idąc tropem skomplikowanych wskazówek, jakie zostawiła tylko dla niego. Żeby ją odnaleźć, musi pokonać setki kilometrów. Po drodze przekonuje się na własnej skórze, że ludzie są w rzeczywistości zupełnie inni, niż sądzimy. Czy dowie się, kogo szuka i kim naprawdę jest Margo?

„Czteroksiąg: Niezgodna” Veronica Roth 


Jeden wybór może cię zmienić... Altruizm(bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, uznany jest za bezfrakcyjnego i zostaje wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny – i musi być wyeliminowany... Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą.

„Olimpijscy Herosi” Rick Riordan 


To druga seria powieści tego autora mająca swoje źródło w mitologii greckiej i rzymskiej. Herosi, których dotyczy Przepowiednia Siedmiorga muszą zamknąć Wrota Śmierci (przejście umożliwiające powrót umarłych do świata żywych) z obu stron. Na swej drodze spotykają mnóstwo przeszkód takich jak Gaja czy porwanie Królowej Niebios, Hery. Czy półbogom uda się wypełnić przepowiednię? Czy dadzą radę powstrzymać Gaję?

„Czas honoru. Pożegnanie z Warszawą” Jarosław Sokół 


To trzeci tom znakomitego cyklu powieściowego, którego bohaterami są czterej cichociemni. Janek Markiewicz, Bronek Wojciechowski oraz bracia Michał i Władek Konarscy ponownie zmierzą się ze starymi wrogami, wśród których najgroźniejsi są szef Gestapo Lars Rainer oraz sowiecki oficer – Sorokin. W tym tomie będą ukazane ich losy w trakcie przygotowań Armii Krajowej do powstania przeciwko okupantowi i podczas samego powstania warszawskiego. Walka z komunistyczną agenturą, euforia pierwszych dni powstania, rzeź Woli, tragiczny koniec polskiej stolicy – wątki te nie znalazły się w telewizyjnym serialu.

"Lordowie Sithów" Paul S. Kemp 


To kolejna emocjonująca książka z kolekcji Star Wars. Akcja powieści, umiejscowiona jest pomiędzy wydarzeniami przedstawionymi w "Zemście Sithów", a "Rebeliantami". Autor opisuje fascynującą historię Dartha Vadera oraz Imperatora Palpatine'a. Cykl powieści z uniwersum "Gwiezdnych wojen" przedstawia losy bohaterów filmowej sagi George'a Lucasa. Autorzy przenoszą czytelników do świata bezwzględnych intryg i politycznych rozgrywek, zaciętych walk i zaskakujących sojuszy. Opowiadają o odwiecznej walce dobra ze złem, przyjaźni, miłości i mocy, która drzemie w każdym z nas...

"Star Wars. Koniec i początek" Chuck Bendig 


To książka nowego kanonu Gwiezdnych Wojen i zarazem pierwsza część trylogii rozgrywającej się po Powrocie Jedi. Wydarzenia koncentrują się na peryferyjnej planecie Akiva, gdzie rozpoczyna się tajny zjazd niedobitków Imperium służący przegrupowaniu sił i wyłonieniu nowych przywódców. Okazuje się, że koniec wojny jest tylko początkiem nowej i walka musi trwa  dalej…

„Galop 44” Monika Kowaleczko-Szumowska 


Niesamowita powieś o przyjaźni, odwadze i wierności zasadom. Dwaj bracia w przedziwny sposób trafiają ze współczesnej Warszawy w sam wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. W tych trudnych warunkach, chłopcy poznają na przemian smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się czym jest męstwo, prawdziwa przyjaźń i wielka miłość.

„Zwiadowcy”  John Flanagan


Opowieść rozpoczyna się w najważniejszym momencie życia młodych bohaterów: w Dniu Wyboru. Główny bohater książki, piętnastoletni Will, marzący o Szkole Rycerskiej, doznaje rozczarowania, gdy zostaje odrzucony przez jej zwierzchnika. Trafia pod opiekę zwiadowcy Halta. Przełożony rozpoczyna wpajanie Willowi nauk, które pozwolą mu wypełniać zadania elitarnej grupy, dbającej o bezpieczeństwo kraju. Chłopak szybko odkrywa, że profesja zwiadowcy jest tym, co mu najbardziej odpowiada.
Książka adresowana do młodzieży doskonale dopasowuje się do potrzeb tej grupy, oferując świetną historię, w której dobro zwycięża zło.

„Drzazga” Ewa Nowak


Drzazga to powieść Ewy Nowak poruszająca problem faworyzowania dzieci w rodzinie. Samotna matka-nauczycielka, stojący biernie z boku ojciec, dwie córki i niesprawiedliwie rozdzielona matczyna miłość sprawiają, że dom, który mógłby być dobrym i przyjaznym miejscem, zamienia się w piekło. Powieść pokazuje cierpienie obu dziewczynek. Każda z nich przeżywa swoją traumę psychiczną. Nienawiść, jaka łączy siostry, wydaje się wieczna, a jednak autorka — bez ckliwych rozwiązań, bez nachalności i z szacunkiem dla stworzonych przez siebie postaci — wskazuje drogę wyjścia z tego błędnego koła. Powieść stawia przed młodym czytelnikiem szereg pytań: Czy motywy usprawiedliwiają działanie? Na czym, poza zapewnieniem dzieciom opieki, polegają obowiązki rodzicielskie? Czy jest możliwe kochać dzieci jednakowo? Dlaczego tak często zdarza się, że rodzice wybierają jedno z dzieci i jakie są tego przyczyny? Czy warto walczyć o miłość rodzeństwa i czy jest ona ważniejsza niż relacje z rodzicami? Jak wychowanie w rodzinie, w której jedno z dzieci jest faworyzowane, rzutuje na późniejsze życie?

„Młody Samuraj” Chris Bradford


Młody Samuraj – seria przygodowych książek z elementami akcji autorstwa Chrisa Bradforda. Akcja rozgrywa się w siedemnastowiecznej Japonii. Książka opowiada o wyczynach angielskiego chłopca, Jacka Fletchera, oraz o jego staraniach aby stać się pierwszym samurajem. Młody samuraj to nie tylko wspaniała opowieść przygodowa, lecz także skarbnica wiedzy o Japonii - panujących tam obyczajach, etykiecie, o wschodnich sztukach.

„Dzieci Húrina” J.R.R. Tolkien 


Historia Túrina, człowieka, który śmiał się przeciwstawić Czarnemu Władcy – toczy się na długo przed wydarzeniami „Władcy pierścieni”, w rozległej krainie za Szarymi Przystaniami. W odległych czasach, gdy na Północy wznosiła się ogromna twierdza pierwszego Czarnego Władcy. To opowieść o wojnie rozpętanej przez Morgotha przeciwko elfom i ludziom, o nienawiści i zemście, o odwadze i słabnącej nadziei, o strachu i o zmaganiu się z przeznaczeniem,  losach Túrina i Niënor, naznaczonych straszliwą klątwą Czarnego Władcy.

„W ciemności” Jana Frey


Książka opowiada o dziewczynie, która w tragicznym wypadku  traci wzrok. Jej powrót do normalnego życia jest bardzo bolesny i trudny, wspierają ją w tym rodzice i przyjaciele. Poruszone są tu również wątki dotyczący nieumiejętności tolerowania innych.

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki
    ul. Sekulska 10
    08-110 Siedlce,
  • +48 25 794 34 31;
    +48 25 794 34 30;

Galeria zdjęć