Wydarzenia w bibliotece w roku szkolnym 2021/2022

 

Spotkanie autorskie z panią Mariolą Pryzwan

Nie lada atrakcją dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych są spotkania z autorami, ilustratorami, wydawcami oraz ludźmi kultury. Są one potrzebne zarówno pisarzom, jak i czytelnikom. Stanowią jedną z form popularyzacji literatury, służą promocji książek i ich twórców. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, zachęcają do czytelnictwa, czasem także do podjęcia własnych prób pisarskich.  
21 kwietnia w naszej szkole gościła pani Mariola Pryzwan – polonistka, bibliotekarka, autorka  biografii wielu sławnych ludzi. Spotkanie poświęcone było życiu i twórczości Marii Kownackiej. Pani Mariola Pryzwan w niezwykle barwny sposób opowiadała  uczniom pierwszej klasy o „plastusiowej mamie”, jej wielkiej miłości do dzieci i przyrody. 
 

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas IV-VIII do udziału w konkursie - „Przeczytaj bo warto”
 

Cele konkursu:

  1. Propagowanie idei czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
  2. Pobudzenie wyobraźni, kreatywności i aktywności twórczej uczniów.
  3. Kształtowanie umiejętności wyrażania refleksji i opinii o książce.

 

Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV-VIII
Zadaniem uczniów jest napisanie krótkiej recenzji, czyli oceny przeczytanej książki według wzoru:

  • Podanie tytułu i autora.
  • Krótki opis fabuły książki.
  • Ocena książki.

Prace prosimy przesłać do 25 lutego w wersji elektronicznej na adres biblioteka333@interia.pl
 

Spotkanie autorskie z Tomaszem Soboniem


11 marca uczniowie klasy 7c wzięli udział w spotkaniu autorskim z Tomaszem Soboniem – najmłodszym w Polsce pisarzem powieści fantasy. Mimo młodego wieku  może się on już poszczycić sporymi dokonaniami. Ma na swoim koncie trzy wydane książki „Speculo”, „Nowy świt” oraz „7 dni i 300 km biegu : opowieść 19-latka”. Jest również zapalonym sportowcem- biegaczem długodystansowym i podróżnikiem. Pasję biegania łączy z pomocą osobom chorym i potrzebującym.
Na spotkaniu z młodzieżą  Tomasz Soboń opowiadał o swoich doświadczeniach związanych z pracą literacką, a także o niezwykłych pasjach. Motywował do działania i zarażał optymizmem. Przekonywał słuchaczy, że nie wszystko musi się udać od razu. W dążeniu do celu trzeba być cierpliwym, a szczęście można osiągnąć pokonując swoje słabości.

„Bukiet książek na Dzień Kobiet”

8 marca z okazji Dnia Kobiet biblioteka szkolna przygotowała wystawę czytelniczą – „Bukiet książek na Dzień Kobiet”. Zaprezentowano na niej książki dla kobiet i o kobietach „tych małych i całkiem dorosłych”.
W ten szczególny dzień w czytelni wszystkie panie mogły też miło spędzić czas z książką przy filiżance kawy.
10 marca do biblioteki zaproszeni zostali chłopcy i mężczyźni, aby poczytać i wypożyczyć „męskie” książki.

Konkurs „Przeczytaj, bo warto”

Nadesłane prace były bardzo ciekawe. W związku z tym organizatorzy postanowili nagrodzić wszystkich uczniów biorących udział w tym konkursie: Hannę Kowalczyk, Matyldę Niedziółkę, Nikolę Chmielińską, Bartosza Wysokińskiego, Patryka Olszewskiego, Jana Pacheckiego, Oleksja Shliiko.
Wyróżnienie otrzymały trzy osoby: Patryk Olszewski, Oleksii Shliiko, Bartosz Wysokiński.
Recenzje książek zamieszczone zostały w zakładce – POLECAMY UCZNIOM.

Dzień Pluszowego Misia


Dnia 26 listopada obchodzony jest  Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała zajęcia dla uczniów klas młodszych. Dzieci poznały historię pluszowej zabawki, dowiedziały się jakie są gatunki niedźwiedzi i gdzie je można spotkać. Wykazały się też znajomością literatury i filmów, których bohaterem jest miś. Swoją wiedzę mogły sprawdzić podczas quizu. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”. 

Pasowanie na czytelnika biblioteki

Uczniowie naszej szkoły zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Po uroczystym pasowaniu otrzymali zakładki do książek i i wypożyczyli swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowana została wystawa plakatów promujących czytelnictwo. Zorganizowane zostały też „Spotkania z książką”, które polegały na tym, że w kolejnych tygodniach prezentowane były książki o określonej tematyce. Pierwszy tydzień poświęcony był książkom o zwierzętach. Następnie zaprosiliśmy uczniów po książki z historią w tle. Trzeci tydzień to była gratka dla miłośników podróży i przygody. Na zakończenie miesiąca przygotowane zostały książki o tematyce sportowej. Coś dla siebie znaleźli tez fani motoryzacji.

Kiermasz książek używanych

We wrześniu nasza biblioteka we współpracy z samorządem szkolnym zorganizowała kiermasz książek używanych. Przebiegał on pod hasłem - „Dajmy książkom drugie życie”. Dochód z kiermaszu został przeznaczony na zakup nowych książek i materiałów bibliotecznych.

Setna rocznica urodzin Stanisława Lema

W 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP  ustanowił obecny rok – Rokiem Lema.
W związku z tym w bibliotece szkolnej została przygotowana gazetka poświęcona temu wszechstronnemu twórcy oraz wystawa jego książek.

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki
    ul. Sekulska 10
    08-110 Siedlce,
  • +48 25 794 34 31;
    +48 25 794 34 30;

Galeria zdjęć