Zajęcia Specjalistyczne

Zajęcia usprawniania ruchowego

Są podporządkowane realizacji celu głównego, czyli przywróceniu maksymalnej możliwej sprawności fizycznej pozwalającej na osiągnięcie niezależności oraz czynny udział w życiu społecznym. Zajęcia te wpisują się w cały proces rehabilitacji, którego podmiotem są nasi uczniowie. Mają one na celu:

• Przywrócenie sprawności fizycznej
  • Wzmocnienie siły mięśniowej
  • Eliminowanie przykurczy i ograniczeń w stawach
  • Poprawę ogólnej sprawności motorycznej
  • Zwiększenie pojemności życiowej płuc
  • Dostarczanie prawidłowych wzorców psychomotorycznych /uzyskanie wzorca prawidłowej postawy/
  • Przywracanie wiary we własne siły

Zajęcia dostosowane są do zaleceń lekarskich, potrzeb ucznia oraz jego samopoczucia w danym dniu. W przypadku usprawniania małej motoryki, dla urozmaicenia ćwiczeń poprawiających sprawność manualną i koordynację ruchową filcujemy, szydełkujemy. Zajęcia te oprócz poprawy sprawności rąk rozwijają wyobraźnię i twórczą inicjatywę, pomysłowość i wiarę we własne siły. Pobudzają także rozwój umysłowy i emocjonalny.

Zajęcia odbywają się zgodnie z ustalonym planem w salce gimnastycznej wyposażonej w drabinki, materace, rowery stacjonarne, orbitrek, piłki lekarskie i gimnastyczne, gumy Thera Band, piłki i ringa z wypustkami. Ćwiczymy przy muzyce i aromaterapii (jeśli nie ma alergii). Dużą atrakcją dla uczniów jest masaż dużymi piłkami gimnastycznymiJ

Prowadząca

Mgr Ewa Wasążnik