1 czerwca po raz kolejny uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w Pikniku Integracyjnym z okazji Dnia Dziecka. Podczas imprezy uczniowie mieli okazję zaprezentować publicznie swoje talenty: wokalne, muzyczne, taneczne , które spotkały się z dużym aplauzem gospodarzy i przybyłych na imprezę gości ze szkoły Podstawowej nr 6. Dużym zainteresowaniem cieszył się teleturniej „Kocham Cię Szkoło” w którym drużyna nauczycieli 1 punktem pokonała drużynę uczniów. Przy muzyce, grilowanej kiełbasce, słodkościach przygotowanych przez nauczycieli wszyscy miło spędziliśmy czas. Do zobaczenia za rok :)
3 czerwca 2016r. uczniowie klas 1f, 1c, 1g oraz 2b wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to natchnione duchem miejsce, w którym mogliśmy zobaczyć m.in. osobiste przedmioty ks. Jerzego, wezwania na przesłuchania, teczki z tajnymi informacjami, nagrania Mszy św. za Ojczyznę. Widzieliśmy także grób ks. Jerzego, który znajduje się przy kościele św. Stanisława Kostki. Posługa ks. Popiełuszki była przyczyną brutalnych ataków władz komunistycznych na jego osobę. Był torturowany, a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Jego ciało wrzucono do Wisły.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Pałac został wzniesiony w latach 1681- 1696 jako letnia rezydencja króla Jana oraz jego żony Marysieńki. Jako uczniowie wzięliśmy udział w dwóch zajęciach muzealnych. Pierwszy z nich „Historia szkiełka i oka” poświęcony był historii wynalazków. Dzięki naszym instruktorom mieliśmy także możliwość nakręcenia kilku kadrów własnego filmu. Druga lekcja poświęcona była kulturze i obyczajom sarmackim. Zwiedziliśmy wnętrza pałacu. Pani przewodnik zdradziła nam sekrety sarmackiej dworskiej kuchni. Mogliśmy także przymierzyć elementy sarmackiego stroju- żupan, kontusz czy kołpak a następnie zidentyfikować je na XVII- wiecznych portretach w wilanowskiej galerii.
Kierownikiem wycieczki była p. Katarzyna Teodorska-Romańska, a opiekunami p. Aneta Sobierajska i p. Marianna Sapińska.
„Wielcy Polacy Dumą Narodu” – 2016 – rokiem Henryka Sienkiewicza”. Konkurs był przeznaczony dla uczniów z Siedlec i powiatu siedleckiego. Odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych. Wzięło w nim udział 47 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorem konkursu było Publiczne Gimnazjum nr 3 w Siedlcach. Konkurs odbywał się pod patronatem Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i Archiwum Państwowego w Siedlcach. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością m.in. P. Anna Cybulska – założycielka muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i autorka wielu książek o Henryku Sienkiewiczu. Komisja konkursowa wyłoniła 8 laureatów i przyznała 9 wyróżnień. Uczniowie otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe.
17 maja 2016 r. uczniowie klas 2 A, 2 C, 2 E, 3 E i 3 F wybrali się na wycieczkę do Lublina. Zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Poznaliśmy historię rodu Zamoyskich, a wnętrza pałacu zachwyciły nas ilością eksponatów. Następnym etapem wycieczki był przejazd do Lublina, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy Zamek Lubelski i Kaplicę Trójcy Świętej. Stąd przeszliśmy przez Stare Miasto i zwiedziliśmy pięknie i bogato zdobioną lubelską archikatedrę. Tu uczniowie mogli podziwiać wspaniałe ornaty i monstrancje. Mieści się tu także kaplica akustyczna.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Państwowe Muzeum na Majdanku. Uczniowie z powagą słuchali opowieści z czasów obozowych.
Ostatnim punktem naszego wyjazdu było Laser City, czyli gra w laserowy Paintball. Zabawa była wspaniała i nikt nie chciał kończyć gry. Na wycieczce można było poznać wiele ważnych rzeczy związanych z historią Polski.
Wycieczkę zorganizowała p. Anna Charczuk, a opiekunami były panie Mariola Woźniak i Magdalena Andrzejczyk.
Aleksandra Bobryk, klasa 2 A
15 maja – obchodzony jest jako Dzień Polskiej Niezapominajki. Inicjatorem tego święta był redaktor Polskiego Radia- p. Andrzej Zalewski. Dziennikarz prowadząc w 2002 r. audycję w Walentynki doszedł do wniosku, że luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie.
Niezapominajka dzięki swej wymowie ma przypominać nam o ważnych sprawach:
W naszej szkole Dzień Polskiej Niezapominajki świętowaliśmy 16 maja . Nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz uczniowie otrzymali tego dnia niezapominajkowe kwiatki z napisem „Dobrze, że jesteś”. Mieli też okazję napisać kilka miłych słów dla osoby, którą lubią i przesłać te wiadomości dzięki niezapominajkowej poczcie.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE.
Koordynatorzy obchodów Dnia Polskiej Niezapominajki w PG3
Dla upamiętnienia 225 rocznicy uchalenia Konstytucji 3 Maja, w piątek 29 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowie pod kierunkiem pani Ewy Goś i Elżbiety Chachaj przygotowali olicznościowy montaż słowno muzyczny. Po odśpiewaniu wszystkich zwrotek Hymnu zabrał głos pan dyrektor Dariusz Kupiński podkreślając doniosłość konstytucji oraz rolę światłych obywateli w tworzeniu Rzeczypospolitej. Jak zwykle w wykonaniu chóru wysłuchaliśmy pięknych piosenek.
3 maja 2016 roku delegacja uczniów i nauczycieli na czele z panem Dyrektorem uczestniczyła w centralnych obchodach uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy. Po mszy nastąpił przemarsz na Skwer generała Tadeusza Kościuszki. Tutaj odśpiewaliśmy hymn narodowy, wysłuchaliśmy przemówienia Pana Prezydenta Miasta Siedlce Wojciecha Kudelskiego, oficer odczytał Apel pamięci, połączone chóry z orkiestrą zaprezentowały piosenki, kompania strzeliła salwę honorową. Na zakńczenie uroczystości złożone zostały wieńce pod pomnikiem generała Tadeusza Kościuszki.
W dniu 26 kwietnia 2016 r. we współpracy z: Fundacją JWP, Kancelarią JWP Rzecznicy Patentowi, pod honorowym patronatem Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, w Publicznym Gimnazjum nr 3, odbyło się spotkanie z okazji II Dnia Własności Intelektualnej. Obchody rozpoczęliśmy od pokazu 5 tematycznych prezentacji. Następnie odbył się finał konkursu wiedzy, w którym wystartowało 10 siedleckich gimnazjalistów. Na zakończenie dnia podczas uroczystości, Pani Anna Kupińska z Fundacji JWP przybliżyła uczniom wiedzę z zakresu wynalazczości i podsumowła nasze działania. Nagrody w kategorii wiedzy wręczył Pan dyrektor Dariusz Kupiński a nagrody w kategorii plakat wręczył artysta malarz Pan Mirosław Greluk Kawaler Orderu Uśmiechu. Cenne nagrody ufundowała Szkoła Języków Obcych Euroschool.
Zwycięzcy w kategorii wiedzy:
Zwycięzcy w kategorii plakat: (wszystkich prac oddano 42)
Uczniowie siedleckich szkół uczestniczyli także w pokazach dla młodzieży pt. „Zostań Wynalazcą”, organizowanych przez Urząd Patentowy w Warszawie i przygotowali się do udziału w dwóch konkursach związanych z ochroną własności intelektualnej. 1. Konkursie wiedzy. 2. Konkursie plastycznym „Bądź oryginalny! Nie kopiuj!”.
Co to jest autyzm?
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju o podłożu neurologicznym. To ogromny problem społeczny. Diagnozowany już u 1 dziecka na 100 dotyka tysiące dzieci w całej Polsce.
Osoby z autyzmem są często niesprawiedliwie oceniane. Są ludzie, którzy nie akceptują ich zachowań, nie potrafią ich zrozumieć. Razem możemy to zmienić i powiedzieć: Poznaj, zanim ocenisz.
Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie.
2 kwietnia kolor niebieski da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy tego dnia może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując im 1% podatku lub darowiznę).
W ten jeden dzień w roku było nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.
W dniu 26.02.2016r. uczniowie z teatralnej grupy artystycznej zaprezentowali się przed klasą I b w przedstawieniu pt.:”Balladyna” wg J. Słowackiego.
Treść spektaklu nie jest wierną kopią literackiego pierwowzoru, ale próbą nowego, zabawnego spojrzenia na twórczość romantycznego twórcy. Zobaczymy więc elementy tragedii, ballady, satyry, a wszystko utrzymane w humorystycznej, groteskowej formule.
Wykonawcy:
(Jak widzicie w przedstawieniu pojawiają się nowe postacie.)
Grupa teatralna pracuje pod kierunkiem p. D. Gajewskiej
14.01.2016 w gmachu Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyodniczo-Humanistycznego gościła Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Siedlcach pod opieką p. Anny Charczuk, Ewy Wyczółkowskiej i Magdaleny Korytowskiej. Pani Anders otworzyła poświęconą ojcu wystawę. Obejrzeliśmy liczne zdjęcia i dokumenty opisujące zarówno deportację z kresów wschodnich, losy polskich zesłańców na Syberii, formowanie Armii Polskiej w ZSRR, jej wyjście do Iranu, jak i walki 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wystawa została zorganizowana z okazji jubileuszu 25-lecia Instytutu Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Córka generała Andersa opowiadała o swojej młodości, wspomnieniach związanych z rodzicami, dzieliła swoją wiedzą historyczną. Po spotkaniu p. Anders podpisywała swoją książkę „Anna Maria Anders. Córka generała i piosenkarki”. Gośćmi honorowymi byli: Anna Maria Anders, wicemarszałek Senatu Maria Koc, senator Waldemar Kraska, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski i rektor prof. Tamara Zacharuk. Była to dla nas znakomita okazja do obcowania z historią Polski.
Dziś, 15 stycznia br., Anna Maria Anders została przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa i nowym pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego w randze sekretarza stanu.
W dniu 21 grudnia w naszej szkole odbyło się przedstawienie pod tytułem „Christmas Party”. Uczniowie przygotowani przez panią Kingę Parol i panią Katarzynę Lichograj zaprezentowali ciekawe scenki oraz wykonali znane wszystkim kolędy w języku angielskim, dzięki którym przybliżyli nam tradycje bożonarodzeniowe w krajach anglojęzycznych. Przedstawienie zostało bardzo ciepło przyjęte przez widownię. Gratulujemy młodym artystom i życzymy wszystkim Wesołych Świąt! We wish you a merry Christmas!
Jak co roku w naszej szkole odbył się Kiermasz Mikołajkowy. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli na kiermaszu można było kupić ręcznie wykonane karty, wspaniałe ozdoby świąteczne i przepyszne pierniczki. Dochód z kiermaszu przeznaczony został na cele charytatywne. Do grzecznych uczniów i nauczycieli przyszedł Mikołaj i obdarował ich słodkościami.
Andrzejki to wyjątkowy dzień w polskiej tradycji. Samorząd szkolny postanowił uczcić zwyczaj „przepowiadania przyszłości”. 26 listopada zorganizował dla uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum wróżby i zabawy andrzejkowe. Były „serduszka z imionami”, „lanie wosku”, „szczęśliwe liczby”. Dużym powodzeniem cieszyło się wróżenie z kart. Zawsze musimy jednak pamiętać, że przyszłość zależy od nas samych
W dniu 28 października 2015 roku odbył się w CKiS kolejny Koncert Integracyjny „Ten sam świat”.
Podczas Koncertu zaprezentowało swoją twórczość wiele placówek związanych ze środowiskiem integracyjnym. Atmosfera podczas uroczystści sprawiła, że młodzi artyści odważnie przedstawili przygotowany program. Nasze występy spotkały się z dużym aplauzem i gromkimi brawami. Uczniowie zostali nagrodzeni słodkimi upominkami oraz książkami a nasza szkoła statuetką.
Publiczne Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki reprezentowali następujący uczniowie:
Jak co roku młodzież naszego gimnazjum uczciła obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych. Uczniowie bardzo aktywnie wzięłi udział w projekcie i akademii, którą przygotowali pod kierunkiem p. Magdalena Aleksiuk – Głuszczak i p.Agata Postrzygacz. Wykazali się bardzo dobrą znajomością języków obcych oraz talentem artystycznym, co pozwoliło im świetnie zaprezentować piosenki w języku niemieckim i angielskim, przygotować prezentacje multimedialne „Jak smakuje Europa”, plakaty i gazetki ścienne prezentujące wielokulturowe twarze Europy oraz makiety zabytków, które zdobią sale językowe.
Młodzież zachęcała również swoich rówieśników do podejmowania nauki języków obcych i rozwijania umiejętności językowych pisząc samodzielnie wiersze i rymowanki oraz opowiadając o magii języka w dniu codziennym.
Gratulujemy świetnych pomysłów.
14 X 2015 r. obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, upamiętniający rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Z tej okazji odbyła się w naszej szkole akademia. Na początku uroczystości przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Weronika Szczepańska złożyła życzenia nauczycielom i podziękowała za trud włożony w edukację. Do życzeń dołączyli się przedstawiciele Rady Rodziców: pani Iwona Wasilewska i pan Paweł Roliński. W dowód wdzięczności każdy nauczyciel otrzymał różę z dołączonym bilecikiem, na którym widniała złota myśl: „Sztuka tkwi nie tylko w posiadaniu wiedzy o czymś, ale także w przekazywaniu jej.” Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana pod kierunkiem pani Ewy Goś i pani Elżbiety Chachaj. Na zakończenie akademii pan dyrektor Dariusz Kupiński wręczył nauczycielom Nagrody Dyrektora i pogratulował pani dyr. Beacie Górskiej, która otrzymała Nagrodę Kuratora Oświaty oraz paniom: Marzennie Skup i Magdalenie Andrzejczyk, nagrodzonym przez Prezydenta Miasta.
Dnia 31 sierpnia członkowie grupy „Witraż”, młodzież i nauczyciele z siedleckich i okolicznych gimnazjów złożyli „poetycką wizytę” na skwerku przy fontannie. Artyści z okazji 100 rocznicy urodzin Księdza Jana Twardowskiego zaprezentowali kilka z jego wierszy. Wśród nich byli także uczniowie naszej szkoły, którzy przedstawili dwa jego utwory m.in. „Nie rozdzielaj” . Wieczór poezji miał już swoją premierę, która obyła się 1 czerwca. Więcej zdjęć z uroczystości można zobaczyć na stronie Miejskiego Ośrodku Kultury w Siedlcach.
30 września oficjalnie przyjęliśmy uczniów klas pierwszych do zaszczytnego grona gimnazjalistów. Otrzęsiny przygotował samorząd szkolny pod kierunkiem pani Izabeli Szostak. W tym roku przenieśliśmy się na Dziki Zachód. Indianie i kowboje musieli zmierzyć się z wieloma konkurencjami, które miały sprawdzić ich sprawność, zręczność i odwagę. Odbyły się więc wyścigi rumaków, rzut kapeluszem do celu oraz degustacja warzyw i przypraw pochodzących z Ameryki. Wiele zabawy dostarczył wszystkim kowbojski taniec. Na zakończenie pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, po którym stali się pełnoprawnymi uczniami PG nr 3.
17 września uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w obchodach 76 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystość rozpoczęła Msza święta w kościele garnizonowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Eucharystii odbył się przemarsz na Skwer Wileński, gdzie po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał Wiceprezydent Miasta Jarosław Głowacki. Następnie pod pomnikiem V i VI Brygady Wileńskiej AK złożono kwiaty. Obchody 76 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę uświetniła Orkiestra Wojskowa oraz młodzież naszego gimnazjum, która zaprezentowała montaż słowno-muzyczny.
Tradycyjnie już nowy rok szkolny rozpoczęliśmy Mszą w kościele p.w. Ducha Św. O godzinie 9.00 odbyły się spotkania uczniów klas II i III z wychowawcami. Szczególnie uroczysta była inauguracja nowego roku szkolnego dla klas I. Hymn Polski, ślubowanie przedstawicieli wszystkich klas na sztandar szkoły rozpoczęły uroczystość. Pan dyrektor Dariusz Kupiński nawiazał do rocznic, które obchodziliśmy w czasie wakacji, rocznicy bitwy pod Grunwaldem, Powstania Warszawskiego, porozumień sierpniowych, które zakończyły wydarzenia sierpnia 1980, rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, podkreślając ich znaczenie i bohaterstwo jej uczestników. Zachęcał uczniów do rozwijania talentów i uzdolnień na miarę swoich możliwości. Wystąpienie zakończył życzeniami dla całej społeczności szkoły. Obejrzeliśmy część artystyczną przygotowaną z uczniami przez panią Dorotę Gajewską i wysłuchaliśmy piosenek pod opieką pani Eli Chachaj.