30 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy 3 A zorganizowali akademię z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W przystępny sposób przedstawili koleżankom i kolegom z edukacji wczesnoszkolnej to jakże ważne wydarzenie w historii naszego kraju. Uczniowie pod kierunkiem p. Joanny Tokarewicz i p. Moniki Grochowskiej zrobili wszystko, by wszyscy widzowie zrozumieli, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Starali się odpowiedzieć na pytania, czym jest Ojczyzna, Naród, Wolność.
Całość efektu dopełniła dekoracja wykonana przez p. Tadeusza Kośmidra.
Wszystkim uczestnikom wtorkowej uroczystości dziękujemy za przygotowanie i piękny odbiór uroczystości.
30 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy 5 d zaprosili swoich kolegów z klas 4-8 na niecodzienną lekcję historii. Sala gimnastyczna na czas uroczystości upamiętniającej 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku zamieniła się w salę sejmową. Uczniowie klasy 5 d pod kierunkiem nauczycieli, p. Magdaleny Andrzejczyk i Martyny Księżopolskiej, z nieocenionym wsparciem chóru pod kierunkiem p. Elżbiety Chachaj, pochylili się nad istotą Konstytucji i reformami podjętymi przez Sejm Wielki. Społeczność szkolna przypomniała sobie dzięki temu czym jest Konstytucja, jak doniosła jest jej rola dla państwa i jakie reformy uchwalono 3 Maja 1791 roku w celu ratowania Polski przed rozbiorami.
Całość efektu dopełniła dekoracja, której pomysłodawcą i wykonawcą był p. Tadeusz Kośmider.
Wszystkim uczestnikom wtorkowej uroczystości, aktorom, chórzystom oraz wspaniałej widowni dziękujemy za przygotowanie i piękny odbiór uroczystości.
Dnia 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji w naszej szkole odbył się finał projektu interdyscyplinarnego opatrzonego hasłem „Wielcy Polacy- Aleksander Fredro, Mikołaj Kopernik”. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił Prezydent Siedlec - pan Andrzej Sitnik. W ramach projektu uczniowie przygotowali prace plastyczne tematycznie nawiązujące do dokonań patronów przedsięwzięcia. Zostały one umieszczone w galerii na dolnym korytarzu. Młodzież wzięła udział w konkursie recytatorskim i wokalnym. Zwieńczeniem projektu była premiera sztuki pt. „Zemsta”na podstawie komedii Aleksandra Fredry w reżyserii p.Doroty Gajewskiej i p.Barbary Biardy. Piękną i wprowadzającą w klimat epoki scenografię przygotował p.Tadeusz Kośmider. Na uroczystej gali w premierowym tańcu zaprezentowała się również grupa ”Cool Dance” prowadzona przez p.Annę Kruk i p.Monikę Kowal. Ponadto wystąpili finaliści konkursów recytatorskich i wokalnych. Finał projektu był wspaniałym widowiskiem artystycznym, które spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem widowni.
Podczas uroczystej gali wystąpili:
Spektakl teatralny:
Prowadzący- Julia Reczko
Narrator- Maria Matysek
Cześnik- Szymon Wrona
Papkin- Krzysztof Krasuski
Rejent- Norbert Wójtowicz
Klara- Patrycja Paprocka
Podstolina- Martyna Soćko
Dyndalski- Jakub Anielak
Śmigalski- Jakub Kokoszka
murarze- Wiktor Kurek, Jakub Mieleszko
akompaniament muzyczny - Karol Buta
Tancerze: uczniowie z klasy 1a
Recytatorzy i wykonawcy muzyczni: Joanna Witkowska, Zofia Zdunek, Lena Wróblewska, Kornelia Kuzyńska, Marcel Chruściel, Maria Jakoniuk, Ivančik Szymon, uczniowie z klasy 3c, 2c, 4a i 5a.
W dniu 11.01.2024 odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas 1-7 naszej szkoły. Zabawa taneczna była połączona z maskaradą. Można było spotkać wróżki, księżniczki, rycerzy, policjantów, a nawet Spider-Mana. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły przy dźwiękach muzyki, którą zapewnił wodzirej. Podczas balu odbyły się również konkursy i zabawy, które przysporzyły dużo radości. To był wspaniały dzień!
W dniu 11.01.2023 odbył się bal na zakończenie nauki w Szkole Podstawowej nr 3 dla uczniów klasy 8a.Towarzyszyli im koledzy i koleżanki z klasy 7a. Bal rozpoczął się uroczystym polonezem. To było niezapomniane przeżycie, wszyscy wspaniale się bawili.
W piątek, 17 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Edukacji Wczesnoszkolnej. Pod czujnym okiem pani Moniki Czaplickiej i pani Joanny Tokarewicz trzecioklasiści przystąpili do swojego pierwszego egzaminu, oczywiście z tabliczki mnożenia. W skład komisji egzaminacyjnej weszli uczniowie z klasy 7 A. Egzamin przebiegł w miłej i przyjemnej atmosferze. Wszyscy uczniowie ukończyli go z pozytywnym wynikiem i doskonale się przy tym bawili. W nagrodę otrzymali odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Dnia 17 listopada 2023r. w naszej szkole odbył się finał VI Międzyszkolnego Konkursu Recytacji Poezji Patriotycznej „ Kto ty jesteś?- Polak mały”. Uczestniczyło w nim 19 reprezentantów szkół podstawowych miasta Siedlce oraz z regionu siedleckiego, uczniów klas 1-3.
Laureatkami zostały:
Naszą szkołę reprezentowały:
Prezentacje uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie: p. Dorota Gajewska, p. Barbara Grabowska- Hryciuk, p. Agnieszka Świerczewska oraz p. Marcin Górzny.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu i dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie pięknych prezentacji wierszy o tematyce patriotycznej.
Organizatorzy: Katarzyna Roguska, Joanna Tokarewicz i Wioletta Bogdańska.
"Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze –
chleb, mama, dom gościnny,
i Wisła, i Mazowsze.
I jest w czerwieni maków,
i w białych kwiatach wiśni,
w piosenkach wszystkich ptaków
i w każdej naszej myśli.
W mazurku chopinowskim,
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie Polska."
/W. Chotomska/
Dnia 10 listopada odbyła się uroczysta akademia związana z obchodami 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. W związku z tym pięknym wydarzeniem klasy 3b i 3d zaprezentowały program artystyczny przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Wierszem, tańcem i piosenką uczciliśmy to radosne wydarzenie z historii Rzeczypospolitej Polskiej. Program przygotowały p. Małgorzata Jakubowska, p. Agnieszka Kamieńska-Ławecka, p. Anna Gadomska i p. Martyna Krzyszczak.
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Podczas corocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju kraju.
Dnia 10 listopada społeczność naszej szkoły uczciła 105. rocznicę tego ważnego wydarzenia. Akademia przeniosła nas w klimat zadumy i patriotycznej refleksji. Uświadomiła, że mamy wielkie szczęście żyć w wolnym kraju. Za pomocą wierszy i śpiewu złożyliśmy hołd naszym przodkom, którzy oddali za Polskę to, co najcenniejsze – swoje życie.
Uczniowie klasy VIc i VIIc zaprezentowali program artystyczny przypominający ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów – po jej odzyskanie 11 listopada 1918r. Przeprowadzili oni niecodzienną lekcję historii, ucząc pozostałe dzieci zrozumienia takich słów jak Polska i niepodległość. W dalszej części uczniowie przedstawili utwory poetyckie podkreślające nastrój lat walki i zmagań z zaborcami oraz prezentujące postacie osób związanych z pamiętną rocznicą. Wzniosłe strofy wierszy przeplatały się z radosnym brzmieniem pieśni legionowych, które zaprezentował szkolny chór. Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu pomogła docenić odwagę i poświęcenie naszych przodków w walce o niepodległość oraz przypomniała uczniom, że pielęgnowanie naszych tradycji to także patriotyzm.
Część artystyczną przygotowali: Michał Hryciuk, Anna Charczuk, Paulina Walesiak, Elżbieta Kamińska
Oprawa muzyczna: Elżbieta Chachaj
Dekoracja: Tadeusz Kośmider
„My uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Siedlcach Ślubujemy:
Starać się być dobrymi uczniami i swoją nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Swoim zachowaniem dbać o dobre imię klasy i szkoły.
Uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę i jak dla niej pracować.
Być dobrymi Polakami i dbać o honor swojej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej.”
Oto tekst ślubowania jaki wypowiedziały dzieci z klas pierwszych szkoły podstawowej. 12 października odbyła się najważniejsza uroczystość dla pierwszoklasistów. W tym dniu nastąpiło ślubowanie i pasowanie dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej nr 3im. Tadeusza Kościuszki w Siedlcach. Dyrektor szkoły p. Dariusz Kupiński szczególnie gorąco przywitał bohaterów uroczystości - uczniów klasy Ia, Ib, Ic, Id oraz ich rodziców. W trakcie części artystycznej pierwszaki udowodniły, że posiadają wszelkie umiejętności, by stać się dobrymi uczniami. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z mikrofonem. Swoją postawą uczniowie dowiedli, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Po złożeniu ślubowania Dyrekcja Szkoły: p. Dariusz Kupiński, p. Beata Górska, p. Marzenna Skup dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem ramion swoich podopiecznych. Uczniowie zostali przyjęci do braci szkolnej. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.
Dnia 12 października 2013 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana z młodzieżą przez p. Ewę Goś, p. Elżbietę Chachaj i p. Tadeusza Kośmidra. Uczniowie klasy 7a zaprezentowali różne typy nauczycieli. Zobaczyliśmy: nauczyciela-anioła, nauczyciela-luzaka, nauczyciela-aktywistę, nauczyciela-służbistę i nauczyciela-sceptyka. Wszystko, oczywiście, z przymrużeniem oka. Następnie uczniowie klas 4b i 5c poetyckim słowem podziękowali pedagogom za ich trud i pracę. W imieniu Rady Rodziców życzenia złożyła jej przewodnicząca, p. Agnieszka Łukasiak. Pan dyrektor Dariusz Kupiński podziękował nauczycielom za ich codzienny trud i wielu z nich uhonorował Nagrodą Dyrektora. Poinformował też zebranych, że panie Agnieszka Majewska i Mariola Woźniak otrzymały Nagrodę Prezydenta. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Europejski Dzień Języków Obcych został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy i od tamtej pory jest obchodzony corocznie 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo językowe w Europie, a jego głównym założeniem jest promowanie wśród młodych ludzi zalet różnorodności językowej oraz zachęcanie do nauki języków obcych. Tego dnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję wykorzystać znajomość języka angielskiego i niemieckiego w praktyce, grając w różnorodne gry - planszówki, kalambury, scrabble i wiele innych. Przypomnieli sobie, że nauka języków obcych to nie tylko oceny, egzaminy i Instaling, ale również duża dawka uśmiechu i dobrej zabawy. Urozmaiceniem lekcji był językowy kiermasz ciast, który łączył porcję słodyczy z porcją wiedzy i ciekawostek dotyczących języków obcych.
Dnia 4 września odbyła się akademia dla uczniów klas pierwszych. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego oraz odśpiewania hymnu. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Dariusz Kupiński, witając wszystkich obecnych na dzisiejszej uroczystości. Po przemówieniu klasa III d pod kierunkiem p. Anny Gadomskiej oraz Martyny Krzyszczak zaprezentowała występ artystyczny. Wszystkich pierwszoklasistów witamy w murach naszej szkoły i życzymy samych sukcesów.
4 września 2023r. odbyła się uroczysta akademia rozpoczynająca rok szkolny 2023/2024. Dyrektor Szkoły p. Dariusz Kupiński szczególnie gorąco przywitał uczniów klas czwartych i ich rodziców. W swoim wystąpieniu opowiedział o kilku ważnych datach związanych z wrześniem, które pojawiły się jako elementy dekoracji wykonanych przez p. Tadeusza Kośmidra. Pan Dyrektor przybliżył też uczniom ideę Sztandaru Szkoły. Część artystyczną przygotowała p. Edyta Burska z uczniami z klasy 6b a o oprawę muzyczną zadbała p. Elżbieta Chachaj z zespołem wokalnym. Po skończonej uroczystości czwartoklasistom i ich wychowawcom były robione pamiątkowe zdjęcia. Potem uczniowie rozeszli się do klas na spotkanie z wychowawcami.