Wydarzenia w bibliotece w roku szkolnym 2023/2024

Najlepsi czytelnicy roku 2023/24

Celem  konkursu była popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów,  wyrabianie nawyku systematycznego czytania, promocja książki oraz zachęcenie do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej. Ocenie podlegała: aktywność i kultura czytelnicza, terminowość oddawania książek,  dbałość o wypożyczone książki i kultura zachowania na terenie  biblioteki.

W kategorii klas I-III najwięcej książek przeczytali:

📚 Gabriel Boruta 2c   - 92

📚 Patrycja Ozygała 2b – 88

📚 Natalia  Prokurat 3c – 84

📚 Zofia Zdunek  3c - 55

📚 Gabriela Szewczyk 1b -52

W kategorii klas IV-VIII najlepszymi czytelnikami okazali się:

📚 Krystian Onufrzak 4b - 96

📚 Joanna Komorowska 4a - 90

📚 Wiktoria Chybowska 4d -39

📚 Alicja Łuniewska 4d - 39

📚 Gabriel Sawicki 5a -37

Konkurs „Tadeusz Kościuszko – nasz patron”

Biblioteka szkolna po raz drugi zorganizowała konkurs wiedzy o patronie – Tadeuszu Kościuszce. Wzięły w nim udział drużyny z klas szóstych i siódmych.  Konkurs składał się z 3 rund, w czasie których uczestnicy mogli wykazać się wiedzą na temat życia i działalności Tadeusza Kościuszki. Ich zmagania oceniała komisja w składzie: pani wicedyrektor Beata Górska, pani Małgorzata Popek, oraz pni Ewelina Izdebska. 
Uczniowie wykazali się dużą wiedzą dotyczącą naszego patrona. Najwięcej punktów zdobyła drużyna z klasy VIb,  zajmując tym samym I miejsce.
 

Tydzień Bibliotek

8 maja w ramach Tygodnia Bibliotek zostało zorganizowane wyjście do Biblioteki Pedagogicznej na spotkanie z podróżnikiem – Bartkiem Zobkiem. Wzięły w nim udział klasy 3a i 3d.
Pan Zobek opowiadał o życiu dzieci na innych kontynentach.
Uczniowie razem z nim przemierzali różne zakątki świata, poznawali egzotyczne miejsca, a nawet odtańczyli afrykański taniec.

Dzień książki i praw autorskich

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji panie bibliotekarki przygotowały wystawę pod tytułem „O książce kilka razy naj…” oraz gazetkę „Jak powstaje książka?”. Zorganizowały też zajęcia na temat praw autorskich i własności intelektualnych. Ciekawym przedsięwzięciem było przeprowadzenie ankiety przez uczennice wśród pracowników szkoły na temat ich ulubionych książek z dzieciństwa.
 

Zakochani w książkach

14 lutego obchodziliśmy Walentynki, czyli Dzień Zakochanych, a zakochać można się też w książkach, jeśli  nauczymy się je czytać i rozumieć, dlatego biblioteka włączyła się w obchody tego święta. 
Uczniowie mogli wziąć udział w akcji „Wylosuj sobie książkę o miłości”, która polegała na wybraniu serduszka z ukrytym tytułem książki. Przygotowana została również wystawa pt. „Słynne pary i wielkie miłości w literaturze” oraz gazetka z cytatami o miłości.
 

Najlepsi czytelnicy w I semestrze 2023/24 roku

 

  • Onufrzak Krystian 4b
  • Prokurat Natalia 3c
  • Boruta Gabriel 2c
  • Komorowska Joanna 4a
  • Kuzyńska Kornelia 3c
  • Chybowska Wiktoria 4d
  • Ozygała Patrycja 2b
  • Perka Michał 3c
  • Sawicki Gabriel 5a
  • Michalska Alicja 2d
  • Ostaszewska Zuzanna 7b
  • Kwiatkowska Martyna 6c
     

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU „MISTRZ CZYTANIA“

Cele konkursu: 

  • Promocja czytelnictwa. 
  • Kształtowanie umiejętności pięknego czytania. 
  • Wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu. 
  • Popularyzacja literatury dla dzieci i młodzieży. 

 

Zasady i przebieg konkursu  

  • Konkurs odbędzie się w bibliotece szkolnej 30 października o godzinie 10.35 
  • Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VIII.  
  • Nauczyciel wybiera dwie najlepiej czytające osoby ze swojej klasy i zgłasza je do biblioteki w terminie do 27 października. 
  • Uczestnik konkursu czyta 2 fragmenty utworów: indywidualnie wybrany przez siebie fragment prozy (czas prezentacji – do 2 minut), oraz wylosowany fragment tekstu przygotowany przez komisję (czas zapoznania się z tekstem i zastanowienia się nad interpretacją – do 4 minut. 

 

Jury oceniać będzie:  

  • technikę czytania (płynność, poprawność artykulacji głosek, dykcję, tempo czytania, intonację), 
  • środki artystycznego wyrazu (modulacja głosu, natężenie głosu, akcent zdaniowy, kontakt wzrokowy z odbiorcą, radzenie sobie z tremą). 

Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe.  

ZAPRASZAMY 

Pasowanie na czytelnika

Nasi pierwszoklasiści zostali włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelnika, obejrzeli krótką inscenizację przygotowaną przez starsze koleżanki, podczas której „Książka - Królowa Biblioteki” przedstawiła im swoje prośby.
Uczniowie dowiedzieli się też, co to jest biblioteka, na czym polega praca bibliotekarza, jak należy dbać o książki i dlaczego warto czytać.
Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały Wyprawkę Czytelnika ufundowaną przez Instytut Książki oraz pamiątkowe zakładki.
Najwięcej radości sprawiło jednak pierwszoklasistom wypożyczenie pierwszej książki.
 

Spotkanie autorskie z panem Krzysztofem Piersą

8 listopada uczniowie klasy 7 c wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Krzysztofem Piersą, dziennikarzem, youtuberem, terapeuta uzależnień od gier komputerowych i Internetu, autorem książek: “Komputerowy ćpun”, “Złota rybka w szambie”, “Liceum Ogólnokształcące”, oraz serii “Kosmiczne bobry”. 
Krzysztof  Piersa od początku spotkania nawiązał świetny kontakt z młodzieżą. Podpowiadał jak nie zatracić się w wirtualnym świecie i nie przekroczyć cienkiej granicy między rozrywką a uzależnieniem. Zwracał uwagę na problem hejtu w Internecie i konsekwencji prawnych jakie to za sobą pociąga.  
Jako coach i pasjonat życia wskazywał, jak realizować swoje marzenia oraz przedstawiał proste mechanizmy zarządzania czasem. 

Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

W ramach odchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece odbyło się wiele akcji promujących czytelnictwo. Z tej okazji przygotowano specjalną tablicę informacyjną z której można było dowiedzieć się, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywają książki.
25 października w bibliotece została zorganizowana kawiarenka literacka. Czytelnicy mogli spróbować smakołyków, których opisy znajdują się w książkach: ciasta z galaretką pieczone przez Anię z Zielonego Wzgórza, ptasiego mleczka uwielbianego przez Edmunda z „Opowieści z Narnii”, chatki Baby Jagi z baśni Braci Grimm i innych. Gości w bibliotece przyjmowali i zachęcali do wypożyczania książek Jaś i Małgosia, Łucja, Roszpunka i Kopciuszek
30 października w naszej bibliotece odbył konkurs „Mistrz Czytania”. Zadaniem uczniów było piękne przeczytanie wybranych fragmentów tekstów literackich. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom. Spośród klas IV najlepiej zaprezentowały się: Maria Jakoniuk z 4d, Anna Ostaszewska z 4c i Amelia Talacha z 4a, wyróżniono również: Gabrielę Danielak z 4a, Natalię Kluczek z 4a i Paulinę Kwiatkowską z 4a. W kategorii klas V-VIII laureatkami zostały; Martyna Soćko z 5d, Hanna Kowalczyk z 5d i Julia Reczko z 7a. Wyróżnienia przyznano także Julii Niedźwiedziuk i Agacie Kamińskiej z 5d.

Zapraszamy wszystkich czytelników do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.
 

Sekrety szkolnej biblioteki

Uczniowie klasy 8 postanowili poznać sekrety swojej szkolnej biblioteki. Podczas spotkania z p. Małgosią Popek wysłuchali ciekawostek na temat biblioteki SP nr 3. Szkoła została powołana do życia w 1917 r. i w niedługim czasie, dzięki zabiegom p. Ludwiga Zaremby – ówczesnego kierownika szkoły, zaczęto tworzyć bibliotekę, więc ma swoją magiczną historię. Uczniowie dowiedzieli się, że księgozbiór naszej biblioteki obejmuje 21641 woluminów. Mogli obejrzeć książkę z 1870 roku, która jest najstarszą książką w bibliotece. Poznali też inne ciekawe pozycje, np. Poezye Teofila Lorentowicza z 1899 r., czy książeczkę O Kościuszce z 1890 r. Najbardziej jednak zainteresowała młodzież możliwość wejścia między regały i wyszukiwania sobie ciekawych pozycji do czytania.

Konkurs „Najlepszy Czytelnik Roku Szkolnego 2023/2024”

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na Najlepszego Czytelnika roku szkolnego 2023/2024.
Cele konkursu:

  • Podnoszenie kultury czytelniczej.
  • Rozwijanie wyobraźni uczniów i ciekawości świata.
  • Motywacja do czytania książek.
  • Zachęcenie uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

Zasady konkursu:

  • Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
  • Odbywać się będzie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VIII.
  • Czas trwania konkursu – od 11 września 2023 roku do 31 maja 2024 roku.
  • Ocenie konkursowej będzie podlegać: aktywność i kultura czytelnicza, której  wyrazem jest liczba wypożyczonych książek, terminowość oddawania książek,  dbałość czytelnika o wypożyczone książki, kultura zachowania na terenie  biblioteki.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w czerwcu 2024 r. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody książkowe.

Jak zachęcać dzieci do czytania?


Na spotkania wychowawców z rodzicami, nauczyciele bibliotekarze przygotowali i wyeksponowali przy wejściu do szkoły gazetkę, która informowała o korzyściach płynących z czytania. Na gazetce znalazły się prezentacje: "Dlaczego warto zachęcać dzieci do czytania?" i "Zalety czytania książek". Do rodziców skierowany też został list z informacją, że szkoła została zakwalifikowana do do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”,  którego celem jest wzmacnianie roli szkolnych bibliotek oraz uatrakcyjnienie ich księgozbioru.


      

Narodowe Czytanie 2023

8 września uczniowie  i nauczyciele uczestniczyli w Narodowym Czytaniu zorganizowanym w bibliotece szkolnej. Lekturą tegorocznej edycji była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W roku 2023 nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do realizacji rządowego projektu w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025” – Priorytet 3. Kierunek interwencji 3.2.

Pierwszym etapem realizacji programu była diagnoza środowiska w zakresie zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Następnie lista książek została przekazana do konsultacji Radzie Rodziców, Samorządowi Uczniowskiemu, a także pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej i Biblioteki Pedagogicznej. Informacja o zakupionych nowościach znalazła się na stronie internetowej biblioteki i książki po opracowaniu trafiły do rąk czytelników.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole realizowane były różne projekty czytelnicze, za które odpowiedzialni byli nauczyciele przedmiotowi, pedagodzy i   wychowawcy, a nad całością przedsięwzięcia czuwały panie bibliotekarki.

„Tadeusz Kościuszko nasz patron”
Projekt związany był z nadaniem sztandaru naszej szkole, dlatego realizowany był przez  wszystkich uczniów. Korzystając ze zbiorów biblioteki, uczniowie na lekcjach  poznali historię i znaczenie sztandaru. Wzięli udział w uroczystościach pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz w Centrum Kultury i Sztuki. W bibliotece szkolnej została przygotowana wystawa książek  o patronie oraz gazetka poświęcona życiu i działalności Tadeusza Kościuszki. Zorganizowano też konkurs wiedzy o patronie dla klas V-VII.

„Książka z dedykacją”
Na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy V c zapoznali się z dedykacją jako jedną z form wypowiedzi. Następnie w bibliotece szkolnej obejrzeli wystawę pt. „Książka z dedykacją”. Wzięli też udział w spotkaniu autorskim z panem Pawłem Beręsewiczem, którego poprosili o wpisanie dedykacji do książek zakupionych do biblioteki.

„Jak powstaje książka”
Projekt realizowany był w klasach IV. Uczniowie na godzinach wychowawczych dowiedzieli się, kto pracuje nad powstaniem książki i obejrzeli film, który ukazał drogę książki od autora  do czytelnika. Następnie wykorzystując technikę szesnastek samodzielnie wykonali książeczkę. Uczyli się przy tym takich umiejętności jak: projektowanie graficzne, planowanie i skuteczne wyszukiwanie informacji.


„Historia pisma”
Podczas poznawania liter alfabetu i nauki czytania, uczniowie klasy I b dowiedzieli się skąd się wzięło pismo. Zaczęli od pierwszego w historii pisma, czyli malowideł skalnych, następnie przenieśli się do starożytnych Chin i zdobyli informacje o wynalezieniu papieru. Dzieci próbowały też swoich sił odwzorowując chińskie znaki i pisząc na glinianych tabliczkach. Przy projekcie wykorzystane zostały albumy i książki popularnonaukowe dotyczące wynalazków i historii pisma, ze zbiorów naszej biblioteki.

„Bezpieczeństwo w sieci”
W klasie III c został przeprowadzony cykl zajęć dotyczących bezpieczeństwa w Internecie.  W projekcie zostały wykorzystane zasoby biblioteki szkolnej. Uczniowie dowiedzieli się o niebezpiecznych sytuacjach, których mogą doświadczyć w świecie wirtualnym, a także uczyli się skutecznych metod reagowania na zagrożenia w sieci. Odbyło się też spotkanie z policjantem, który mówił o konsekwencjach prawnych  przekraczania barier bezpiecznego Internetu.
Natomiast uczniowie klasy VII c wzięli udział w spotkaniu autorskim z terapeutą uzależnień od Internetu i gier komputerowych – panem Krzysztofem Piersą.

„Bajkowa świetlica”
W  świetlicy z okazji Dnia Postaci z Bajek uczniowie czytali bajki i baśnie, opowiadali o bohaterach, rozwiązywali zagadki, wykonywali maski ulubionych postaci literackich i tworzyli ilustracje do książek. Czytanie  zaspokaja potrzeby emocjonalne dzieci, wspiera ich rozwój psychiczny, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację i uczy samodzielnego myślenia.

W bibliotece organizowane były wydarzenia promujące czytelnictwo np. kawiarenka literacka, pasowanie na czytelnika, wystawa najstarszych woluminów. Uczniowie brali też udział w spotkaniach autorskich, które odbywały się w Bibliotece Pedagogicznej np. z panem Pawłem Beręsewiczem i panem Krzysztofem Piersą. Informacje o tych wydarzeniach zamieszczane były na bieżąco na stronie biblioteki szkolnej.
 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki
    ul. Sekulska 10
    08-110 Siedlce,
  • +48 25 794 34 31;
    +48 25 794 34 30;

Galeria zdjęć