Wydarzenia w bibliotece rok szkolny 2017/2018

Pasowanie na czytelnika

W ostatnim tygodniu lutego najmłodsi uczniowie zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką część artystyczną, z której dowiedziały się czego nie lubią książki i jak należy o nie dbać. Miały też okazje wykazać się swoja wiedzą na temat bohaterów bajek. Następnie pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem zostali pasowani na czytelników i otrzymali zakładki do książek. Na zakończenie nowi czytelnicy mogli po raz pierwszy wypożyczyć książki.
Mamy nadzieję, że od tej pory będą często odwiedzać bibliotekę.

Randka w ciemno z książką

14 lutego w naszej bibliotece została przeprowadzona nietypowa akcja walentynkowa – „Randka w ciemno z książką”. Polegała ona na tym, że czytelnicy wypożyczali książki opakowane w papier, przewiązane sznurkiem, z naklejoną wizytówką, która zawierała tylko cytat lub słowa kluczowe charakteryzujące jej treść. Celem akcji było poszerzenie horyzontów czytelniczych uczniów, sięgali oni bowiem po książki, których normalnie by nie wybrali. Do zabawy przyłączyli się też nauczyciele, bo przecież wszyscy lubią niespodzianki!

Wystawa świąteczna

Przed świętami w bibliotece została przygotowana wystawa poświęcona zwyczajom i tradycjom bożonarodzeniowym. Znalazł się na niej opłatek, sianko oraz produkty na potrawy wigilijne takie jak: groch, mak, grzyby, miód, ponieważ każdy z nich ma swoje znaczenie. Z książek zgromadzonych na wystawie można było dowiedzieć się o świętym Mikołaju, choince i kolędnikach, a także zaczerpnąć pomysły na świąteczne dekoracje.

Spotkanie z podróżnikami.

Ginący świat orangutanów - przyroda Borneo i Sumatry
11 grudnia w Bibliotece Pedagogicznej uczniowie klasy 2 e wzięli udział w spotkaniu z podróżnikami - Marzeną i Tomaszem Stańskimi - pracownikami Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Tematem spotkania był: Ginący świat orangutanów - przyroda Borneo i Sumatry. Pani Marzena opowiedziała uczestnikom spotkania o przyrodzie, mieszkańcach i kulturze Archipelagu Malajskiego. Mogliśmy zobaczyć zdjęcia ukazujące roślinność i zwierzęta tej części świata. Na zakończenie prowadząca poruszyła problem wycinania lasów deszczowych i ich znaczenia dla środowiska człowieka.

Świąteczna Loteria

8 grudnia biblioteka szkolna we współpracy z samorządem uczniowskim przygotowała Loterię Świąteczną. Wszyscy, którzy wzięli w niej udział, mogli wylosować świąteczne prezenty. Loteria ta cieszyła się wielkim zainteresowaniem, zarówno wśród uczniów, nauczycieli, jak i innych pracowników naszej szkoły. Dochód ze sprzedaży przeznaczony został na cele charytatywne.

Ekslibris biblioteki SP nr 3

W październiku odbył się konkurs na ekslibris biblioteki szkolnej. W kategorii klas starszych za najlepszą pracę jury uznało ekslibris Zuzanny Niewiadomskiej z kl.7a, II miejsce zajął Gabriel Ławecki z kl. 2f, a III miejsce – Michalina Szostek z kl. IIIb. W kategorii klas młodszych najlepszy ekslibris wykonał Adrian Uziębło z kl. 4a. Nagrodzone i wyróżnione prace można było obejrzeć na wystawie przed biblioteką szkolną.

Wystawa najstarszych woluminów

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowana została wystawa najstarszych woluminów znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki. Uczniowie mogli podziwiać wspaniale wydane książki z pierwszej połowy XX wieku. Naszymi prawdziwymi perełkami są: O Kościuszce i bitwie Racławickiej z 1890 r., Poezyje Teofila Lenartowicza z 1899 r. Flet zaczarowany Stefana Gębarskiego z 1910 r., Satyry Józefa Krasickiego z 1911 r. oraz Nasz las i jego mieszkańcy Bohdana Dyakowskiego z 1919 r. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów.

Spotkanie z p. Mariolą Pryzwan

24 października w Bibliotece Pedagogicznej uczniowie kl. II b i VII c wzięli udział w spotkaniu z panią Mariolą Pryzwan - autorką biografii literackich m.in. Marii Dąbrowskiej, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Anny Jantar, Anny German, Zbigniewa Cybulskiego. Pani Mariola Pryzwan to osoba z wielką pasją, posiadająca niesamowity dar przekazywania informacji o bohaterach swoich książek. Podczas tego spotkania pisarka opowiadała o Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej. W zbiorach naszej biblioteki posiadamy następujące biografie autorstwa pani Pryzwan „Zniknę jak obłok. O Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej”, „Anna German we wspomnieniach” oraz „Wymyśliłam Cię Irena Jarocka we wspomnieniach”